ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER YILBAŞI MEZELERİ: YILBAŞI İÇİN 10 LEZZETLİ MEZE TARİFİ!

YILBAŞI MEZELERİ: YILBAŞI İÇİN 10 LEZZETLİ MEZE TARİFİ!

Yılbaşı Mezeleri: Yılbaşı İçin 10 Lezzetli Meze Tarifi!
Yılbaşı İçin En Lezzetli Mezeler!

Yemek kültüründe önemli bir yere sahip olan mezeler, ana yemekleri destekleyen besinlerdir. Genellikle sebzelerin haşlanması veya ezilmesiyle hazırlanırlar. Havuç, patlıcan, kabak ve soğan meze tariflerinde sık sık kullanılır. Aroma katmak amacıyla içerisine baharatlı soslar eklenebilir. Kalori değeri düşük olan meze tarifleri, özellikle et ve deniz ürünlerinin yanında servis edilir. Dünyada en çok Türkiye ve Doğu Akdeniz ülkelerinde tüketilen bu besinler, yemek öncesinde veya yemek esnasında sunulabilir. Çoğunlukla soğuk bir şekilde ikram edildiği için, cam kavanozlar halinde birkaç gün saklayabilirsiniz. Yılbaşı gibi özel günlerde ve kalabalık sofralarda meze çeşitlerine mutlaka yer verilmelidir. Karın doyurmak yerine masadaki sohbete eşlik etmesi amacıyla tüketilir. Siz de yılbaşı sofrasında sunabileceğiniz pratik meze tarifleri arıyorsanız, yazımızın devamına bakabilirsiniz.


Yılbaşı Akşamında Hazırlayabileceğiniz 10 Meze Tarifi!

1) Yemeklerin Yanına Çok Yakışan Havuç Mezesi

A ve C vitamini bakımından zengin olan havuç, meze tariflerine çok yakışan bir sebzedir. Mayonez, yoğurt ve rendelenmiş havuç ile hazırlayabileceğiniz bu tarifi, özellikle kebap ve kırmızı et yemeklerinin yanında servis edebilirsiniz.


2) Hem Et, Hem De Sebzelerle Sunulan Köpoğlu

Görünümü ile türlüye benzeyen köpoğlu, Bulgar ve Türk mutfaklarına özgü bir mezedir. Genelde patlıcan ve sarımsak karışımı ile hazırlanır. İsteğe göre domates, biber, soğan ve maydanoz ile çeşitlendirilebilir.


3) Yunan Mutfağından Nefis Girit Mezesi

Yunanistan'ın meşhur peyniri ile hazırlanan girit mezesi, özellikle Ege Bölgesi'nde sık sık tüketilir. İçerisinde peynir, biber, zeytinyağı ve sarımsaklı sos barındıran bu besin, bazı ülkelerde tirokafteri adıyla da bilinir. Yılbaşında bir yandan bir şeyler izlerken atıştırmalık olarak da bu mezeyi tüketebilirsiniz.


4) Enfes Tadıyla Yoğurtlu Patlıcan Ezme

Yılbaşı sofralarında kendine yer bulan yoğurtlu patlıcan ezmesi, demir bakımından oldukça zengindir. Kalorisi değeri düşük olan bu besin, hindi ve tavuk yemekleri ile birlikte ikram edilebilir. Soğuk bir şekilde servis edildiği için, gece boyunca tüketebilirsiniz.


5) Siz Hala Havuçlu Kabak Mezesini Denemediniz Mi?

Birbirine çok yakışan havuç ve kabak, damar sağlığını koruyan besinler arasındadır. Kavrulduktan sonra yoğurt ve mayonezle harmanlanan bu meze, sebze ve et yemekleri ile birlikte sunularak yılbaşı sofralarını güzelleştirir.


6) Düşük Kalorisiyle Sofraları Renklendiren Cevizli Kabak Salatası

Zihinsel gelişimi destekleyen ceviz, özellikle meze tariflerinin içinde sık sık kullanılır. İçeriğinde fosfor, çinko ve demir gibi mineraller barındıran cevizli kabak salatası, düşük kalorili ve hafif olduğu için yılbaşı sofralarında önerilen mezeler arasındadır.


7) Her Zevke Hitap Eden Deniz Börülcesi

Ispanakgiller familyasından olan deniz börülcesi, Türkiye'de en çok Gökova ve çevresinde yetişir. Genellikle deniz kıyılarından toplanarak zeytinyağı ile birlikte sunulur. Yılbaşı sofrasında sağlıklı ve pratik tariflere yer vermek isteyenler için ideal bir seçimdir. Yılbaşında sevdiklerinizle atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.


8) Saray Mutfağından Miras Kalan Paşa Mezesi

Osmanlı mutfağından miras kalan paşa mezesi; peynir, yoğurt ve ceviz içi ile hazırlanır. Genellikle dilimlenmiş ekmekler üzerinde servis edilir. Özellikle kalabalık sofralarda ve yılbaşı menülerinde sunulan doyurucu atıştırmalıklar arasındadır.