Yılbaşı Aperatifleri: Yılbaşı Sofralarına Özel 40 Pratik Aperatif Tarifi

Yılbaşı aperatifleri nelerdir? Yılbaşı sofraları için hangi aperatifler hazırlanabilir? İşte, yılbaşında ikram edebileceğiniz birbirinden lezzetli ve pratik 40 aperatif tarifi:
Yılbaşı Aperatifleri: Yılbaşı Sofralarına Özel 40 Pratik Aperatif Tarifi
08 Aralık 2022, 13:47

Özel günlerin ve kutlamaların kurtarıcısı haline gelen atıştırmalıklar, genellikle hamur işi tarifleri ile hazırlanır. Hafif ve pratik oldukları için, davet sofralarında da yer verilir. Kanepe veya rulo olarak hazırlanan bu besinlerin iç kısmında; sebze, meyve, şarküteri ve kahvaltılık ürünler kullanılır. Soğuk olarak servis edilen aperatifler, özellikle yemeklerden önce ikram edilir. En çok İspanya, İtalya ve Portekiz'de tüketilir. Çayın yanında da servis edilen atıştırmalıklar, mideyi yumuşatmak için de kullanılır. Hamur işiyle hazırlandıkları için karbonhidrat ve yağ değerleri yüksektir. Bu nedenle ölçülü bir şekilde tüketilmesi önerilir. Siz de yeni yıla girerken sofranızı çeşitlendirmek istiyorsanız, yılbaşı aperatifleri ile renkli bir sunum hazırlayabilirsiniz. Peki, yılbaşı için yapılabilecek aperatifler nelerdir? İşte, yılbaşı sofralarını ziyafete dönüştürecek 30 pratik aperatif tarifi:

Daha fazla yılbaşı tarifi için yılbaşı yemekleri sayfamıza bakmayı unutmayın!

  1. Acılı Karides Tempura

acılı karides tempura

Derin yağda kızartılmış sebze ve deniz ürünlerine tempura ismi verilmektedir. Özel acı sosuyla hazırlanan karides tempura, yılbaşı sofralarını renklendirmek isteyenlerin favorisi olacak.

  1. Bruschetta

bruschetta

İtalyan mutfağına özgü bir aperatif olan bruschetta, ordövr tabağı olarak da bilinir. Başlangıç yemeklerine geçmeden önce ikram edilen bruschetta, İtalyan antipasti ismiyle de tanınmaktadır.

  1. Etsiz Kolay Çiğ Köfte

etsiz çiğ köfte

Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahip olan çiğ köfteyi, yılbaşı sofralarını renklendirmek için kendi ellerinizle hazırlamaya ne dersiniz? Yaklaşık 20 dakikada kolayca hazırlanan etsiz çiğ köfte tarifini notlarınız arasına eklemeyi unutmayın.

  1. Kaşar Kroket

kaşar kroket

Yılbaşı sofraları için hem kolay, hem de lezzetli aperatifler arıyorsanız, kaşar kroket tam size göre! 15 dakikada hazırlanan kaşar kroketleri, ana yemeklerin yanında ikram edebilirsiniz.

  1. Volovan

volovan

Mantar sevmeyenleri de bile kendine hayran bırakacak bir tarifimiz var. Fransız mutfağından dünyaya yayılan volovanı, mantar, kaşar peyniri, zeytin ve milföy hamuru ile hazırlayabilir, atıştırmalık olarak sunabilirsiniz.

  1. Minik Aperatifler

minik aperatifler

Yılbaşı sofrasını çeşitlendirmek için sunabileceğiniz minik aperatifler, hamur veya milföy ile hazırlanır. İç kısmında isteğe göre şarküteri ürünleri, patates, zeytin ve peynir kullanılabilir. Doyurucu olduğu için, yemekle birlikte servis edilebilir.

  1. Zeytinyağlı Yaprak Sarma