ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ MISIRLI TARİFLER: MISIRLA YAPABİLECEĞİNİZ 13 FARKLI TARİF

MISIRLI TARİFLER: MISIRLA YAPABİLECEĞİNİZ 13 FARKLI TARİF

Yemeklerin içinde sık sık kullanılan mısırın faydaları nelerdir? Mısır hangi yemeklerde kullanılır? Mısırla ne yemek yapılır? İşte, mısırla kolayca yapabileceğiniz lezzetli ve pratik 10 tarif:
Mısırlı Tarifler: Mısırla Yapabileceğiniz 10 Farklı Tarif

Buğdaygiller familyasından olan mısırın ana vatanı Güney Amerika'dır. Sindirim sistemine fayda sağlayan mısır, güçlü bir bağ dokusu da sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan optimal yağ asitleri sayesinde kötü kolesterolü düşürerek kalp sağlığını korur. Cilt ve saç sağlığına da iyi gelmesiyle bilinir. Mısır, genellikle tane olarak yemeklerin içerisinde kullanılır. Tanelerinin yanı sıra mısır unu, mısır özü yağı ve mısır gevrekleri de tariflerde kullanılan mısır çeşitleridir. Peki, mısırla hangi yemekler yapılır? İşte, mutlaka denemeniz gereken 13 farklı mısırlı tarif:


  1. Mısır Çorbası


Karadeniz mutfağına özgü bir yemek olan mısır çorbası, mısır, tereyağı ve süt ile hazırlanır. Porsiyonu yaklaşık 45 kalori olan mısır çorbası, diyet listelerine de eklenebilir.


  1. Köfteli Havuçlu Mısır Yemeği


Mısır ile yapabileceğiniz bir ana yemek arıyorsanız, köfteli havuçlu mısır yemeği tam size göre. Bezelye, domates ve küçük köfteler ile hazırlanan bu yemek, hem lezzetli, hem de hafiftir.


  1. Mısır Mücveri


Mücver denildiğinde ilk aklımıza gelen kabak olsa da, bu kez tane mısırlarla hazırlanan mısır mücveri tarifini öneriyoruz. Hazırladığınız mücver harcını, tavada kızarttıktan sonra servis edebilirsiniz.


  1. Mısır Kaburga


Yapımında süt mısır, paprika ve kaşar peyniri kullanılan mısır kaburga, mısırların önce haşlanıp sonra kızartılmasıyla hazırlanır. Atıştırmalık olarak sunulan mısır kaburga ortalama 20-25 dakikada sunulur.


  1. Mısırlı Ayran Aşı


Buğday, nohut, mısır ve yoğurt ile hazırlanan ayran aşı, özellikle Doğu Anadolu ve çevresinde sık sık tüketilir. Soğuk çorba olarak da sunulan ayran aşı, farklı malzemelerle de hazırlanabilir.


  1. Mısırlı Pirinç Köftesi


Sebzeli köfte sevenler için mısır ve pirinç ile hazırlanan kolay köfteleri öneriyoruz. Köfte harcının galeta ununa batırılıp tavada kızartılmasıyla hazırlanan mısırlı pirinç köftesi, ana yemeklerin yanında sunulur.


  1. Mısırlı ve Baharatlı Pilav


Klasik pilavı mısır ve baharatlarla zenginleştirmeye ne dersiniz? Chili biberi, dondurulmuş mısır ve çeşni ile hazırlanan bu pilavı çok seveceksiniz.


  1. Düdüklü Tencerede Haşlanmış Mısır