ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ YILBAŞI MEZELERİ: YENİ YILA ÖZEL 35 MEZE TARİFİ

YILBAŞI MEZELERİ: YENİ YILA ÖZEL 35 MEZE TARİFİ

Yılbaşının en sevilen mezeleri hangileridir? Favadan humusa, haydariden girit ezmesine yılbaşı sofralarında en çok yer alan pratik meze tariflerini sizler için derledik. Yılbaşına özel 35 nefis meze tarifine yazımızdan ulaşın.
Yılbaşı Mezeleri: Yılbaşı Sofraları İçin Basit ve Lezzetli 27 Tarif

Yemek kültüründe önemli bir yere sahip olan mezeler, ana yemekleri destekleyen besinlerdir. Genellikle sebzelerin haşlanması veya ezilmesiyle hazırlanırlar. Havuç, patlıcan, kabak ve soğan meze tariflerinde sık sık kullanılır. Aroma katmak amacıyla içerisine baharatlı soslar eklenebilir. Kalori değeri düşük olan meze tarifleri, özellikle et ve deniz ürünlerinin yanında servis edilir. Dünyada en çok Türkiye ve Doğu Akdeniz ülkelerinde tüketilen bu besinler, yemek öncesinde veya yemek esnasında sunulabilir. Çoğunlukla soğuk bir şekilde ikram edildiği için, cam kavanozlar halinde birkaç gün saklayabilirsiniz. Yılbaşı yemekleri gibi özel ve kalabalık sofralarda meze çeşitlerine mutlaka yer verilmelidir. Karın doyurmak yerine masadaki sohbete eşlik etmesi amacıyla tüketilir. İşte, yılbaşı sofralarını ziyafete çevirecek birbirinden lezzetli 27 meze tarifi:


  1. Haydari


Meze denildiğinde ilk akla gelen haydaridir elbet. Her zaman sofralarda kendine yer bulan haydariyi, yılbaşı menülerinden de eksik etmiyoruz. Yoğurt, sarımsak ve naneyle hazırlanan haydariyi, sevdiğiniz baharatlarla zenginleştirebilirsiniz.


  1. Köpoğlu


Görünümü ile türlüye benzeyen köpoğlu, Bulgar ve Türk mutfaklarına özgü bir mezedir. Genelde patlıcan ve sarımsak karışımı ile hazırlanır. İsteğe göre domates, biber, soğan ve maydanoz ile çeşitlendirilebilir.


  1. Patlıcan Söğürtme


Başta Urfa ve Antep olmak üzere Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan söğürtme, patlıcan, sirke ve nar ekşisi ile hazırlanır. Ortalama 30 dakikada hazırlanan bu meze, et yemekleriyle birlikte sunulur.


  1. Palamut Lakerda


Lakerda 20 günde hazırlanan nefis bir mezedir. Restoranlarda sık sık yer verilen palamut lakerda, palamut balığının lime, kaya tuzu ve defne yaprağında bekletilmesiyle hazırlanır.


  1. Sardalya Ezmesi


Farklı balık türleriyle meze hazırlamak isteyenleri böyle alalım. Yılbaşı sofralarına renk katacak sardalya ezmesini, yalnızca 20 dakikada hazırlayabilirsiniz.


  1. Paşa Mezesi


Osmanlı mutfağından miras kalan paşa mezesi; peynir, yoğurt ve ceviz içi ile hazırlanır. Genellikle dilimlenmiş ekmekler üzerinde servis edilir. Özellikle kalabalık sofralarda ve yılbaşı menülerinde sunulan doyurucu atıştırmalıklar arasındadır.


  1. Fava


Ege ve Yunan mutfağına özgü bir meze olan fava, kuru baklanın ezilmiş halidir. Aromatik bir tat elde etmek için, baharat ve soslar ile karıştırılır. Özellikle balık, hindi ve kırmızı et ile hazırlanan yılbaşı menülerinde yer verilmelidir. 


  1. Humus


Ana malzemeleri tahin ve nohut olan humus, Türkiye, Yunanistan, Lübnan gibi dünya mutfaklarında sunulan bir mezedir. Humusu, bezelye, pancar gibi farklı çeşitleriyle de deneyebilirsiniz.


  1. Babagannuş