ANASAYFA SÖYLEŞİLER MEYVE VE SEBZENİN SUYUNU ÇIKARAN ADAM!

MEYVE VE SEBZENİN SUYUNU ÇIKARAN ADAM!

Jason Vale’den turbo güç...

“Yegane misyonum, kelimenin tam anlamıyla ' Özsu dünyası' yaratmak" diyen Jason Vale, her mutfakta bir katı meyve sıkacağının bulunması ve daha da önemlisi, bunun her gün kullanılması için insanlara gerekli bilgi ve araçların sunulması gerektiğini vurguluyor.

Özsu kavramını ilk defa 28 yaşında duyan Jason Vale, meyve ve sebzelerin suyunu sıkarak, başlangıçta çılgınca şeyler yapan sonrasında ise herkes için çok faydalı olduğu görülen meyve ve sebze özsularının keşifçisi.

28 yaşındayken meyve ve sebze sularını sıkıp içmeye başlayan ve ilk kitabı “Slim for Life’ ile başka bir dünyanın kapılarını aralayan Jason Vale, bir süreliğine Philips Küçük Ev Aletleri’nin konuğu olarak ülkemize geldi. Jason Vale, kendisiyle yaptığımız görüşmede, ilk olarak ıspanak, kereviz ve salatalık özsularından hazırlanan karışımı içtiğini ve kötü bir tadımdan sonra elma ilave ederek başka bir lezzet yakaladığını söylüyor. Vale’nin böylelikle başlayan özsu macerası şimdilerde her biri çok satanlar listesine giren kitaplarla sürüyor. Yakın çevresinin deyimine göre ‘Özsu Üstadı” olan Jason Vale, meyve ve sebzelerin doğru tüketilmediğinden şikayetçi. Bu konuda herkesin büyük hatalar yaptığını söyleyen Vale, yiyeceklerin pişirilmemesinden yana.

Sebze ve meyvelerin doğru tüketimi, meyve suyu tüketiminin yararları konusunda görüşlerine başvurduğumuz Jason Vale, “meyve ve sebzeleri dilerseniz yiyebilirsiniz ama yediğiniz zaman, suyunu içtiğinizden daha çok mineral alamazsınız. Günde 5 bardak meyve suyu içmeniz sağlığınıza çok iyi gelecektir. Eğer insanlar her gün yeteri kadar meyve ve sebze tüketiyor olsaydı, özsularını çıkarmalarına hiç gerek kalmazdı, ama maalesef tüketmiyorlar. Günde 5 öğün yeseler bile, onları öldüresiye pişiriyor ve tüm besleyici maddeleri uçuruyorlar. Ben özsuyunu çıkarmaya sebzelerden nefret ettiğim için başladım. Benim için yararlı olduklarını biliyordum, ama ihtiyacım olan besin maddelerini almak için her gün tüketmem gereken miktarı fiziksel olarak yiyemiyordum ve özsu bu anlamda sorunumun çözümü oldu’ diyor.
~
“Zencefil, Dr. Özsu’dur”
Yaptığı çalışmalar ve kitaplarıyla bu konudaki birikimlerini tüm dünya insanıyla paylaşan Jason Vale’nin 5 favorisi var. Elma, zencefil, kereviz, salatalık ve pancar. Jason Vale, “Elma, sebze suyunu lezzetli hale getirmenin anahtarıdır. Aynı zamanda sadece ‘özsu’ tüketirken bile bizi ‘hareketli’ kılmak için tasarlanmış çözülebilir liflerle doludur. Zencefil ikinci sırada yerini alıyor. Örneğin ben her sabah zencefil shot içerim. Yarım elma ve iki buçuk santim taze zencefili alıp Philips Avance Katı Meyve Sıkacağı içine yerleştirip ‘zencefil shot’ı hazırlarım. Zencefil Dr. Özsudur, doğanın doktorudur. Ve bu nedenle benim günün ana içeceğinden önce bunu içmediğim tek bir günüm bile yoktur. Ve her zaman yaptığım sebze suyuna kereviz, salatalık ve çiğ pancarı da eklerim. Pancar nitrat açısından zengindir ki, nitrat kan damarlarını genişletir. Böylece kan basıncı düşer ve oksijen dolaşımı kolaylaşır, bu da spor sırasında dayanıklılığı artırır. Kereviz sodyum açısından zenginken salatalık doğanın natürel idrar söktürücülerinden biridir. Günde tek bir sebze suyu harikalar yaratabilir” diyerek kendisi için zor da olsa 5 ana malzemesini böyle anlatıyor.

JASON VALE’DEN TURBO GÜÇ
 
1/3 ananas, 2 elma, 2 kereviz sapı, yarım salatalık, bir avuç ıspanak ve kara lahana, 1 çiğ pancar ve yarım soyulmuş misket limonunun suyunu çıkarın ve daha sonra biraz buz ve 1 avokado ile blenderden geçirin. Bu tarif 2 kişiliktir.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!