ANASAYFA SÖYLEŞİLER EMİN PASTANELERİ'NİN YENİLENEN YÜZÜ

EMİN PASTANELERİ'NİN YENİLENEN YÜZÜ

Yıllardır lezzetinden ve kalitesinden ödün vermeyen Emin Pastaneleri, yenilenen yüzüyle dikkat çekiyor. Yönetim Kurulu Üyesi Seda Aydın'la Emin Pastaneleri'nin yeni imajını konuştuk.

Emin Pastaneleri'nde ve ürünlerinde ne gibi yenilikler var?

2003 Aralık ayından itibaren Bağcılar, Bahçelievler, Yayla, Avcılar ve Bolu'da yeni şubelerimiz açıldı. Önümüzdeki 6 ay içerisinde de Anadolu yakasında klasik pastane formatı dışına çıkarak 'Butik pastane' açmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda Ortadoğu piyasasına doğru açılmak da hedeflerimizden biri. Market piyasasında da ilerlemeler kaydediyoruz. Web sayfamız yeniden düzenleniyor. Peçetelerimizden tutun da çatal bıçaklarımıza, pastanelerin dış ve iç görünüşüne kadar kurum olarak A'dan Z'ye büyük değişimler yaşıyoruz.

HACCP ve ISO belgelerine sahip oldunuz.

Haccp ve ISO belgelerine sahip olmak için uzunca bir yol katettik. Emin ailesi olarak tüm personelimizle birlikte 2.5 yıl öncesinden itibaren çalışmaya başlamıştık. Sistemin nasıl işlediğini ezberlemiş ve özümsemiş olduk. Ve sonunda 2004 Mayıs ayında belgemizi aldık. Sürekli denetimler olacaktır elbet. Sorumluluklarımız daha da arttı. Şimdi çok daha dikkatli ve daha bilinçliyiz. Aynı zamanda tüketiciyi de bilinçlendirmek en önemli görevimiz. Düzenlediğimiz kurslarda pastacılığın ötesinde hijyen ile ilgili konularda da eğitimler verdik. Hatta onlarla birlikte şubelerimize ani ziyaretlerde bulunup notlar verdik. Bu olay kursiyerlerin çok hoşuna gitti. Çünkü insan sağlığı çok önemli bir unsur ve şeffaflığın ne kadar etkili olduğunu anladık.

Ücretsiz pastacılık kursu düşüncesi nasıl doğdu?

Emin Pastaneleri'ni daha şeffaflaştırmak istedik ve bu düşünceyle yola çıkarak Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik. Türkiye?yi sarsan korkunç bir gıda terörü var. Kendi adıma mutfağını bilmediğim, görmediğim hiçbir işletmede yemek yemiyorum. Televizyonlarda izlediğimiz vahşeti gördükten sonra mutfağımızı, tesisimizi müşterilerimize tanıtmak istedik ve yıllardır yedikleri ürünler, nasıl, hangi koşullarda yapılıyor bunu göstermek istedik. 2003 yılının ocak, şubat ve mart aylarında ücretsiz düzenlediğimiz, her kesime hitap eden kurslara katılım hayli fazlaydı. Ek kontenjan açmak zorunda kaldık. İstanbulluların dışında Mardin, Kıbrıs, Trabzon ve Bodrum'dan gelen katılımcılar da vardı.


Yeni ürünleriniz neler?

Düğün pastaları ve kuru pastalardaki çeşitlerimizi arttırdık. İçeriğindeki malzemeler ve süslemelerine birçok yenilikler getirdik. Dondurma konusunda da iddialıyız. Fındıklı ve krokanlı pasta, İncirli ve cevizli pasta, Frambuazlı ve çikolatalı pasta en çok sevilen ürünlerimizden.

 

Sektörde nelerle karşılıyorsunuz?

Sektörün kendine ait bir pastacılık okulu yok. Ustalar kolay yetişmiyor ve şimdiki ustalar emekli olduktan sonra pastacılık ne aşamada olacak merak ediyorum. Bu konuda birçok çalışmalarımız var. İyi ustaların yetişmesi için elimizden geleni yapacağız. Neden ufkumuzu geliştirmek için yurtdışına gitmeyi tercih edelimki. Burada da çok güzel şeyler yapılabilir. Bu konuda öncülük yapmayı çok arzu ediyoruz.

 


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!