ANASAYFA SÖYLEŞİLER BUĞDAY İLE SUYUN MUCİZESİ

BUĞDAY İLE SUYUN MUCİZESİ

Anadolu’nun bereketli topraklarında yetişen amber durum buğdayı irmiği ve saf sudan ürettiği makarna ile bugün 113 ülkeye ihracat yapan Selva Makarna ile lezzetseverler için sohbet ettik.

Makarnanın ana yemek olarak algılanması, makarnaya itibar kazandırılması ve Türk mutfağına uygun makarna yemekleri konusunda araştırmalar yapan Selva Makarna’nın Konya’daki fabrika gezisi, Şeb-i Aruz Töreni ve Mevlana Müze gezisiyle farklı bir anlam kazandı. Toplam 113 ülkeye ihracatı bulunan ve “Selva markası ile ihracat yapıyoruz. Başka marka adıyla üretim yapmıyoruz” diyerek sektörde farklı bir kulvarda olduklarını belirten Selva yöneticilerinin daveti üzerine gittiğimiz Konya gezisi, fabrikada verilen kahvaltı ile başladı. Konya lezzetleri ile yapılan kahvaltı sonrası fabrika gezisi sırasında bizlere eşlik eden Yönetim Kurulu Üyesi Osman Baydar, Genel Müdür Mehmet Karakuş ve Pazarlama Müdürü Ahmet Nurullah Güler, dünden bugüne Selva’nın hikayesini ve son teknoloji ile üretim yapan fabrika hakkında bilgiler verdiler. Fabrika gezisi sonrasında yapılan toplantıda konuşan Baydar, temel prensiplerinin kalitede istikrar olduğunu ve fiyat rekabetine girmediklerini belirtti. Baydar, Uzakdoğu ve Japonya’ya da ihracat yaptıklarını vurgulayarak 2007-2008 yıllarında ihracat lideri olduklarını da belirtti.

“Biz lezzet üretiyoruz”
Üretimde sektörün 3’ncüsü olduklarını söyleyen Mehmet Karakuş ise, kaliteden ödün vermeden üretim yaptıklarını belirterek, ilk hedeflerinin Selva markayı geliştirmek olduğunu ve üretime geçtikleri andan bugüne yaptıkları Ar-Ge çalışmalarıyla çok yol kat ettiklerini belirtti. Öncelikle ambalaj değişikliği, ardından “Bizim Usul Makarna” sloganıyla makarnanın ana yemek sonrası yenilen yemek değil, ana yemek olması gerektiğini vurgulamaya çalıştıklarını belirten Karakuş, Türk damak tadına uygun soslarla makarnanın çeşitliliğini sofralara taşıdıklarını da sözlerine ekledi. Toplantı sonunda ülkemizde makarnanın sade, tereyağlı, peynir, yoğurt veya kıymalı- domatesli soslarla tercih edildiği, oysa ki Anadolu’da pek çok sos çeşidi bulunduğu ve makarnanın bu soslarla sunulmasının gerekliliği görüşünde bireşildi. Toplantı sonrası Selva yöneticileri ile birlikte katıldığımız Mevlana Müze’sine yapılan gezi ve Şeb-i Aruz Sema Gösterileri’nin ardından Selvasefa’da verilen yemekteki Selva makarna çeşitleri ve birbirinden farklı soslarla, bilgi, kültür ve lezzet dolu bir gezi daha sona erdi.


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!