ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ DEĞİŞİK SULU YEMEK TARİFLERİ: 18 FARKLI TARİF

DEĞİŞİK SULU YEMEK TARİFLERİ: 18 FARKLI TARİF

Klasik tariflerden sıkılanlar için birbirinden lezzetli değişik sulu yemekleri sizler için yazımızda derledik. İşte, mutlaka denemeniz gereken 18 farklı sulu yemek tarifi:
Değişik Sulu Yemek Tarifleri: 18 Farklı Tarif

Sulu yemekler, Türk mutfağının en sevilen lezzetleri arasında yer alır. Kuru fasulye, bamya yemeği, yeşil mercimek yemeği gibi birçok farklı lezzeti içerisinde barındırır. Ancak klasik tariflerden sıkılanlar için, birbirinden farklı sulu yemek tariflerini yazımızda derledik. İşte, yeni tatlar keşfetmek isteyenler için 18 farklı sulu yemek tarifi:


Armut, havuç ve yenibahar ile zenginleştirilen dana tranç, 'Etsiz yemek yemem.' diyenler için idealdir. Üzerine maydanoz serpiştirildikten sonra servis edilir.


Kıyma, acı biber ve domates ile hazırlanan chili con carne, Meksika mutfağından dünyaya yayılan bir lezzettir. Hazırlaması 10, pişirmesi ise ortalama 30 dakikadır. 


Fransız mutfağında çok sevilen çoq au vin, tavuk but, mantar ve havuç ile hazırlanır. Özellikle kalabalık sofralarda sunulmasıyla bilinir.


Ege mutfağında sık sık kullanılan arapsaçını, bu kez kuzu eti ile zenginleştirmeye ne dersiniz? Kuzu etli arapsaçının porsiyonu, yaklaşık 95 kaloridir. 


Genellikle İç Anadolu ve Güney Anadolu'da tüketilen bir yemektir. Köfte, nohut ve akıtma kullanılarak hazırlanır. Tarifte kullanılacak etin yağsız olmasına dikkat edilmelidir. 


Yeni tatlar keşfetmek isteyenler için, Brezilya mutfağından feijoda tarifini öneriyoruz. Siyah fasulye, patates, soğan ve biber ile hazırlanan bu yemek, taze soğan ile süslendikten sonra servis edilir.