ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ MANTAR TARİFLERİ: PRATİK VE NEFİS 21 MANTAR YEMEĞİ TARİFİ

MANTAR TARİFLERİ: PRATİK VE NEFİS 21 MANTAR YEMEĞİ TARİFİ

Mantar hangi yemeklerde kullanılır? Mantar ile hangi yemekler yapılır? İşte, evde kolayca yapabileceğiniz, kolay ve doyurucu 21 mantar yemeği tarifi:
Mantar Tarifleri: Pratik ve Nefis 21 Mantar Yemeği Tarifi

Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen mantar, A, B, D ve K vitamini bakımından zengindir. Çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlayan mantarın, istiridye, kültür, trüf gibi birçok farklı çeşidi vardır. Hemen hemen birçok ülkede sevilerek tüketilen bu besin, protein bakımından zengin olduğu için vejetaryenler tarafından da tercih edilir. 

Daha fazlası için mantarlı tarifler sayfamızı ziyaret edin.

Mantar Yemeği Tarifleri


Kültür mantarı, sarımsak ve krema ile hazırlanan bu çorba, en sevilen çorba çeşitlerinden biridir. Özellikle kış aylarında tercih edilen kremalı mantar çorbası, midenin rahatlamasına yardımcı olur.


Kısa sürede nefis mi nefis bir yemek hazırlamak isteyenleri böyle alalım. Yalnızca 6 malzemeden oluşan mantar kızartmasını 20-25 dakika içinde hazırlayabilirsiniz.


Dana eti, mantar ve domates ile hazırlanan mantar sote, özellikle protein ağırlıklı beslenmek isteyenler için idealdir. Mantar soteyi sarımsak ve baharatlarla zenginleştirebilirsiniz.


Mantar denildiğinde ilk akla gelen yemeklerden biri de, kremalı mantarlı makarnadır. Fettucine makarna ile hazırlanan bu yemek, eski kaşar veya parmesan peyniri ile lezzetlendirilir.


Şef Arzu Öztürk'ün özel tariflerinden biri olan mantarlı cheeseburger, karamelize soğan ve cheddar peyniri ile hazırlanır. İsteğe göre içerisine marul ve patates ilave edilebilir.


Köfte ve kültür mantarı ile hazırlanan mantar kebabı, fırında 30-40 dakika kadar pişirilir. Pişirme işleminin ardından domatesli sos ilave edilir ve sıcak bir şekilde servis edilir.