Pancarlı Tarifler: Şifa Deposu Pancarla Yapılan 20 Nefis Tarif

Pancarla ne yemek yapılır? Pancar hangi tariflerde kullanılır? İşte, şifa dolu pancar yapabileceğiniz birbirinden lezzetli, pratik ve hafif 20 farklı tarif:
Pancarlı Tarifler: Şifa Deposu Pancarla Yapılan 20 Nefis Tarif
24 Kasım 2023, 16:12
Lezzet Trendleri

Pancarın birçok farklı çeşidi olsa da, mutfaklarda en çok kullanılan türü kırmızı pancardır. C vitamini, potasyum ve fosfat gibi birçok vitamin ve minerali içeriğinde barındıran kırmızı pancar, hipertansiyonu düşürmektedir. Ancak aşırı tüketildiğinde sağlık açısından bazı sorunlar meydana gelebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinen kırmızı pancar, yüksek oranda antioksidan içerir. Bu özelliği sayesinde kalp sağlığını da korur ve vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Peki, faydaları saymakla bitmeyen pancarla hangi yemekler yapılır? Pancar, hangi yemeklerde kullanılır? İşte, evde kolayca hazırlayabileceğiniz pancarla yapılan 15 nefis tarif:

  1. Pancar Çorbası

pancar çorbası

Kış aylarında içinizi ısıtacak pancar çorbası, pancarla yapabileceğiniz yemeklerin başında gelir. Soğan ve un karışımı ile hazırlanan pancar çorbası, kruton ekmek dilimleri ile birlikte sunulur.

  1. Soğuk Pancar Çorbası

soğuk pancar çorbası

Sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da içebileceğiniz soğuk pancar çorbası, sirke, yoğurt ve ayran ile hazırlanır. Pancar çorbası buzdolabında dinlendirildikten sonra servis edilir.

  1. Pancar Salatası

pancar salatası

Pancarın en yaygın tüketim şekli, salata yapımında kullanmaktır. 5 malzeme ile hazırlanan pancar salatası, ceviz içi ile tatlandırılır. Genellikle et yemeklerinin yanında sunulur.

  1. Pancarlı Risotto

pancarlı risotto

İtalyan mutfağına özgü bir yemek olan risottoyu, bu kez pancar ile hazırladık ve ortaya nefis bir sonuç çıktı. Parmesan peyniri, pirinç ve tereyağı ile hazırlanan bu yemeği, kalabalık sofralarda ikram edebilirsiniz.

  1. Pancarlı Patates Salatası

pancarlı patates salatası

Şık sunumu ile hem göze, hem de damaklara hitap eden bir önerimiz var. Tabanı dereotlu patates, üzeri ise haşlanmış pancardan oluşan bu salatayı ana yemeklerin yanında sunabilirsiniz.

  1. Pancarlı Somon Sushi

pancarlı somon suşi

Farklı tatlar denemek isteyenleri böyle alalım. İçi pancar ile lezzetlendirilen somon suşiyi, marul, reyhan, suşi pirinci ve nori ile kolayca hazırlayabilirsiniz.

  1. Pancar Soslu Spagetti

pancar soslu spagetti

Pancarı farklı malzemelerle bir araya getirip blenderdan geçirerek püre kıvamına getirin. Hazırladığınız bu sosu spagettinin üzerinde gezdirerek nefis bir yemek hazırlayabilirsiniz.

  1. Pancar Kavurması