Yeşil Mercimekli Tarifler: Mercimekle Yapılan 17 Nefis Tarif

Yeşil mercimek hangi tariflerde kullanılır? Yeşil mercimekle ne yemek yapılır? İşte, demir deposu olarak da bilinen yeşil mercimekle yapabileceğiniz 17 farklı tarif:
Yeşil Mercimekli Tarifler: Mercimekle Yapılan 17 Nefis Tarif
23 Ocak 2023, 09:52
Lezzet Trendleri

Baklagiller familyasında yer alan mercimek, yemek yapımında sık sık kullanılır. Çok pişirildiğinde bile formu bozulmayan yeşil mercimek, salatalar için ortalama 30 dakika, yemekler için 40 dakika pişirilmelidir. Diyabete iyi gelen besinlerden biri olan mercimek, aynı zamanda kolesterolü de düşürür. Folik asit açısından zengin olduğu için, kansızlığa iyi gelmesiyle bilinir. İşte, faydaları saymakla bitmeyen yeşil mercimekle yapabileceğiniz 17 nefis tarif:

  1. Harira Çorbası


Ana malzemeleri kuzu eti ve yeşil mercimek olan harira çorbası, Fas mutfağıyla özdeşleşmiştir. Özellikle kalabalık sofralarda sunulmasıyla bilinir.

  1. Peskütan Çorbası


Sivas mutfağıyla özdeşleşen peskütan çorbası, özellikle bahar aylarında sık sık tüketilir. Yeşil mercimek ve yoğurt ile hazırlanır. Naneli sos eşliğinde ikram edilir.

  1. Kesme Aşı


Erzurum ve Sivas mutfağında büyük bir ilgi gören kesme aşı, erişte ve yeşil mercimek karışımından oluşur. Ortalama 1 saat içinde sofralardaki yerini alır.

  1. Bat


Tokat mutfağıyla özdeşleşen bat yemeği, ince bulgur ve reyhan otu ile hazırlanır. Ana yemeklerin yanında ikram edilen bat, asma yapraklarının üzerine servis edilir.

  1. Haşhaş Ezmeli Mercimekli Börek


Yeşil mercimekle yapabileceğiniz lezzetlerden biri de, haşhaş ezmeli börektir. Hazır yufka ile hazırlanan böreğin porsiyonu, yaklaşık 235 kalori değerindedir.

  1. Mercimekli Tarhana Çorbası


Özellikle Antalya mutfağında tüketilen bu çorba, klasik tarhana çorbasından daha farklı bir şekilde hazırlanır. Özellikle kış aylarında bol bol tüketilir.

  1. Yeşil Mercimekli Cibes


Cibes otu ve yeşil mercimek ile hazırlanan bu yemek, vitamin bakımından oldukça zengindir. Yalnızca 4 malzemeden oluşur. Ortalama 40-45 dakikada hazırlanır.

  1. Şeyh Mualla