Kuskus Tarifleri: Kuskusla Yapılan 13 Farklı Tarif

Kuskus hangi yemeklerde kullanılır? Kuskusla ne yemek yapılır? İşte, kuskusla yapabileceğiniz birbirinden lezzetli ve pratik 13 farklı tarif:
Kuskus Tarifleri: Kuskusla Yapılan 13 Farklı Tarif
07 Kasım 2023, 16:00
Lezzet Trendleri

Kuskus, nemli irmik buğdaylarının topçuklar halinde şekillendirilmesi ve buğday unuyla kaplanmasıyla hazırlanan bir yemek çeşididir. Mağrip ülkelerinde ana yemek olarak kabul edilir. Topçuklar yaklaşık 1 mm çapındadır. İsrail'deki kuskus topçukları daha kalındır, irmik yerine sert buğdaydan yapılır. Genellikle buharda uzun süre pişirilerek hazırlanır. Ancak günlük hayatta işlenmiş buğdaydan hazırlanan ve daha hızlı pişen kuskus kullanılır. Kuskus genelde sebze veya et yahnisi ile birlikte servis edilir. Ancak sıcak, soğuk ve meze olarak da tüketilebilir.

Kuskus Tarifleri

  1. Kuskus Pilavı


Kuskus denildiğinde ilk akla gelen, soğan ve domates ile hazırlanan kuskus pilavıdır. Ortalama 20-30 dakika içinde sofralardaki yerini alır. Yardımcı yemek olarak sunulur. 

  1. Kıymalı Kuskus Pilavı


Kuskus pilavını kıyma ile zenginleştirmek isteyenleri böyle alalım. Salça ve kıyma ile hazırlanan kuskus pilavı, sıcak bir şekilde servis edilir.

  1. Domatesli ve Zeytinli Kuskus


Cherry domates ve siyah zeytin ile hazırlanan kuskus, hem hafif, hem de lezzetlidir. Domatesli ve zeytinli kuskusu videolu anlatımıyla kolayca hazırlayabilirsiniz.

  1. Kuskuslu Kabak


Kuskus, kabak, dereotu ve ceviz ile hazırlanan bu tarif, meze olarak sunulur. Soğuk bir şekilde tüketilen kuskuslu kabağı, ince bulgurla hazırlamak da mümkündür. 

  1. Kuskuslu Kuzu But


Kuskusun et yemeklerinin yanına çok yakıştığını bilmeyen yoktur. Kuskuslu kuzu but, özellikle kalabalık sofralar ve bayram yemekleri için ideal bir tariftir.

  1. Kuskuslu Enginar Dolması


Enginar sevmeyenleri bile kendine hayran bırakacak bir tarifle karşınızdayız. İç harcı kuskus, şehriye ve soğanla doldurulan enginar dolmasını küçük porsiyonlar halinde sunabilirsiniz.

  1. Fırında Kuskuslu Kefal