Kapya Biberli Tarifler: İştah Açan 12 Farklı Tarif

Kapya biber hangi yemeklerde kullanılır? Kapya biberle ne yemek yapılır? İşte, evde kolayca yapabileceğiniz iştah acıcı lezzetiyle başınızı döndürecek 12 kapya biberli tarif:
Kapya Biberli Tarifler: İştah Açan 12 Farklı Tarif
13 Ekim 2021, 17:48
Lezzet Trendleri

Patlıcangiller familyasına ait bir bitki olan biberin anavatanı Amerika'dır. Dünya çapında yetiştirilen biber, birçok mutfakta sık sık tüketilir. Biberin en çok tüketilen çeşitlerinden biri de kapya biberdir. Hemen hemen birçok tarifte kullanılan kapya biber, içeriğinde yüksek oranda C vitamini barındırır. Kırmızı rengiyle tanınan bu biber, genellikle acı değildir. Bağışıklığı güçlendirdiği için, yemeklerin içerisinde mutlaka yer verilmesi önerilir.

İştah Açıcı 12 Kapya Biber Tarifi

  1. Acılı Kahvaltılık Sos


Genellikle kış ayları için önceden hazırlanan kahvaltılık sos, kapya biber, yeşil biber ve domates karışımından oluşur. Maydanoz ve sirke ile zenginleştirilen bu sos, kahvaltılarda ekmeğin üzerine sürülerek tüketilir.

  1. Közlenmiş Biber Turşusu


Kapya biber, sarımsak ve sirke ile hazırlanan biber turşusu, yemeklerin yanına çok yakışan turşu çeşitlerinden biridir. Ortalama 15-30 gün içerisinde hazırlanan biber turşusunun porsiyonu, yaklaşık 30 kaloridir.

  1. Közlenmiş Biber Çorbası


Kış aylarında içinizi ısıtacak bir çorba arıyorsanız, közlenmiş biber çorbası ideal bir seçimdir. Kırmızı biber, domates ve un ile hazırlanan bu çorbayı, karabiber ile zenginleştirerek sunabilirsiniz.

  1. Muhammara


Közlenmiş biber, salça ve nar ekşisi ile hazırlanan muhammara, Hatay mutfağı başta olmak üzere birçok yöremizde afiyetle tüketilmektedir. Özellikle Arap mutfağında rağbet gören muhammara, ceviz ile zenginleştirilir.

  1. Biberli Köfte


Kırmızı, sarı ve yeşil biberle hazırlanan bu köfte, tavada veya ızgarada pişirilir. Ortalama 35-40 dakikada hazır olan biberli köfte, ana yemek olarak sunulabilir.

  1. Biberli Pilav


Kapya biberi kullanabileceğiniz yemeklerden biri de, nefis mi nefis pirinç pilavıdır. Pirinç pilavını sade bir şekilde sunmak istemeyenler, renkli biberler ve sebzelerle zenginleştirebilir.

  1. Biber Yoğurtlaması


Bulgur, biber ve yoğurt ile hazırlanan biber yoğurtlaması, yemeklerin yanında sunulan mezelerden biridir. Yalnızca 5 malzemeden oluşan bu meze, yaklaşık 65 kaloridir.

  1. Kapya Biber Çanağında Tavuk