ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER MANTAR NASIL TEMİZLENİR VE DOĞRANIR?

MANTAR NASIL TEMİZLENİR VE DOĞRANIR?

Mantar kolayca nasıl temizlenir? Mantar nasıl doğranır? Mantar neden yıkanmaz? İşte, yemeklerin lezzetini ikiye katlayan mantarı temizleme ve doğrama teknikleri:
Mantar Nasıl Temizlenir ve Doğranır?

Mantar, mutfakların en lezzetli ve tartışmalı malzemelerinden biri. İçeriğinde bulunan protein değeri, etle kıyaslanabilecek derecede yüksek. Bu yüzden vejetaryen menülerinin de önemli bir yere sahip. Ancak mantarın yıkanıp yıkanmaması da birçok tartışmaya yol açan bir konu. Kimisi kesinlikle yıkanmadan temizlenmeli derken, kimisi de yıkanması gerektiğini savunuyor. Peki, mantar yıkanır mı? Mantarın sapları kullanılır mı? Mantar nasıl temizlenir ve nasıl doğranır? Bu soruları sizler için cevapladık. Tezgahtan mutfaklarımıza kadar uzanan mantar nasıl temizlenir, nasıl kullanılır görelim.


Mantar Yıkanır Mı?

Öncelikle bu konuya bir açıklık getirelim. Mutfakta sebze ve meyveleri yıkayarak kullanmaya hepimiz alışkınız. Ancak mantar, bunlara dahil değil. Mantarın süngere benzeyen yapısı, su ile temas ettiğinde zararlı maddelerin mantarın içine girmesine neden oluyor. Mantarın kuruması da zararlı maddelerin çıkmasını sağlamıyor. Yani, mantar yıkandığında olduğundan daha kirli bir hal alıyor ve bu yüzden yıkanması önerilmiyor. Peki, mantarı nasıl temizleyeceğiz?
Mantar Temizleme Yöntemleri

Mantarı temizlemek için 3 farklı yöntem kullanabilirsiniz.

  • Kağıt Havlu Veya Bez İle Temizlemek:

Mantarı temizlerken en çok başvurulan yöntem kuru bir bez veya kağıt havlu kullanmaktır. Kuru bezle mantarın üzerinde hafifçe ovalayarak çamurlarından arındırabilirsiniz. Eğer kağıt havlu kullanacaksanız, her mantara bir adet kağıt havlu kullanmanız daha iyi sonuç verecektir. Ancak bezle temizlemek yeterli gelmediyse, diğer yöntemlerimizi deneyin.


  • Zarlarını Soyarak Temizlemek:

Bu yöntemde ilk olarak mantarların şapkalarını saplarından ayırmanız gerekiyor. Şapkanın altında bulunan siyah ince zarları ise ince bıçak veya cımbız yardımıyla temizleyebilirsiniz. Eğer kuru bez, mantarın üzerindeki kirleri çıkartmıyorsa, nemli temiz bez kullanabilirsiniz. Ancak bezin ıslak olmamasına, nemli kalmasına dikkat edin.
  • Fırça İle Temizlemek:

Son zamanlarda en çok uygulanan yöntem ise sebze temizleme fırçası kullanmak. Eğer bu fırçadan bulamıyorsanız, hiç kullanılmamış diş fırçası da işinizi görecektir. Fırça ile mantarın şapka kısımlarını kolayca temizleyebilirsiniz. Ancak, işiniz bittikten sonra fırçayı dezenfekte edip temiz bir yere kaldırın.


  • Mantarlar Çok Kirliyse Limon-Su Karışımı Uygulayın:

Mantarın yıkanmaması gerektiğini söyledik. Ancak tüm yöntemleri uygulamanıza rağmen yeterince temiz olduklarını düşünmüyorsanız, uygulayabileceğiniz diğer yöntem limonlu su karışımıdır. Bir kasenin içerisine bir adet limon suyunu sıkın ve üzerine çok az su ekleyin. Mantarları bu suya batırıp çıkartın, suyun içinde bekletmeyin. Mantarları limonlu su karışımından geçirdikten sonra, kağıt havlu ile ovarak temizleyebilirsiniz.
Mantar Sapları Kullanılır Mı?

Mantar sapı, genelde kullanılmadan kesilerek atılıyor. Fakat mantar sapını bazı yemeklerde kullanabilirsiniz. Mantar saplarını kullanmak için, uç kısmını bir miktar kesin ve atın. Kalan kısımları uzunlamasına doğrayabilir veya halka halka dilimleyebilirsiniz. Peki, mantar sapları hangi yemeklerde kullanılır? Mantar saplarını, ufak ufak dilimleyerek çorbaların içinde ve etli mantar sote yapımında kullanabilirsiniz.


Mantar Nasıl Saklanır?

Satın aldığınız kültür mantarlarını naylon poşette saklamayın. Kese kağıdının içerisine yerleştirin ve ağzını sıkıca kapatın. Böylelikle mantarlarınız 3 gün boyunca tazeliğini koruyacaktır.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!