Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Kültür mantarı ne zaman ekilir? Evde kültür mantarı yetiştirilir mi? İşte, püf noktaları ve pratik adımlarıyla evde kültür mantarı yetiştirme
Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?
22 Aralık 2021, 13:48

Siz de kendi besinlerini yetiştirmekten keyif duyanlardan mısınız? Günümüzde besinlerin en organik halini bulmak bir hayli zor. Bu yüzden evde kendi ürünlerini yetiştirenlerin sayısı da giderek artıyor. Son dönemlerde yemeklerin içerisinde sık sık kullanılan ve popülaritesi yükselen bir besinle karşınızdayız: Kültür mantarı. Hem düşük kaloriye, hem de zengin besin değerlerine sahip olan bu mantar ile yapılan yemeklerin tadı bir başka oluyor. Yetiştirdiğiniz mantarlar ile yapabileceğiniz mantarlı yemekler sayfamızı da buraya bırakıyoruz. Şimdi, evde mantar yetiştirilir mi? Kültür mantarı nasıl yetiştirilir? gibi soruların cevabını almak için, uygulanması gereken adımlara başlayabiliriz.


Evde Kültür Mantarı Yetiştirme

  1. Evde kendi mantarlarınızı yetiştirmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan ilk şey mantar kompostudur. Mantar kompostunu hazır alabilir veya evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Fakat süreci hızlandırmak ve beklemek istemiyorsanız, hazır mantar kompostularını kullanmanızı öneriyoruz. 
  2. Mantar kompostunu karanlık bir odaya alın. Kompostun bulunduğu kaba küçük delikler açın. Bu deliklere her gün fıs fıs yardımıyla su sıkın.
  3. 20 gün boyunca bu işlemi tekrar edin. 20 günün sonunda poşetin veya kabın ağzını açın. Günde 8 saat havalanmasını ve ışık görmesini sağlayın.
  4. Ayrıca günde bir kez fıs fıs ile toprağını nemlendirin.
  5. Bu işlemleri düzenli bir şekilde uyguladıktan sonra küçük küçük mantarların çıkmaya başladığını göreceksiniz.


Kültür Mantarı Kaç Günde Yetişir?

Eğer mantar kompostunu kendiniz yapmaya karar verdiyseniz, kompostu verimli hale getirmek 30 gün sürmektedir. Kompostu hazırladıktan sonra 17-20 gün kuluçka süresi vardır. Bu süreçten 15 gün sonra ise hasat için hazır hale gelir. Ancak hazır mantar kompostu kullanacaksanız, bu süre 30 güne düşmektedir. Yaklaşık bir ay sonra mantarların yetişmeye başladığını görebilirsiniz. Yetiştirdiğiniz mantarları topladıktan sonra komposta aynı işlemleri uygulayarak tekrar yetiştirebilirsiniz.


Kültür Mantarı Nasıl Temizlenir?

Kültür mantarını yemeklerde kullanacağınız zaman üst kısmını mutlaka temizleyin. Mantarın üst kısmını hafifçe suda ıslatın. Üzerini sünger veya diş fırçası ile sürterek temizleyebilirsiniz. Mantarın sap kısmını iterek kopartabilirsiniz. İç kısmını ise suyun altında parmağınızla iterek çıkartabilirsiniz. Bu sayede mantarlar yemekte kullanmaya uygun hale getirilir.


Kültür Mantarı Zehirli Mi?

Kültür mantarı zehirsiz bir mantar çeşididir. Ancak hazır olarak satın alırken güvendiğiniz yerlerden taze almanızı öneriyoruz. Bu sayede ürünleri daha doğal bir şekilde kullanabilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

  1. Evde İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir?
  2. Evde patates nasıl ekilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo