ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ İTALYAN YEMEKLERİ: İTALYAN MUTFAĞINDAN 20 NEFİS TARİF

İTALYAN YEMEKLERİ: İTALYAN MUTFAĞINDAN 20 NEFİS TARİF

İtalyan mutfağı yemekleri nelerdir? İtalya'nın geleneksel yemekleri hangileri? İşte, yeni tatlar keşfetmenizi sağlayacak birbirinden lezzetli 20 nefis İtalyan yemeği tarifi:
İtalyan Yemekleri: İtalyan Mutfağından 20 Nefis Tarif

Kökeni M.Ö'ye kadar dayanan İtalyan mutfağı, dünyanın her köşesinde bilinen ve sevilen çok zengin bir mutfaktır. Antik Yunan, Etrüsk, Antik Roma, Arap, Bizans ve Yahudi mutfaklarının etkisinde kalan İtalyan mutfağı, yüzyıllar içerisinde gelişti. Meyve, sebze, sos ve et yemekleri meşhur olan İtalyan mutfağında deniz ürünleri de sık sık tüketilir. İtalyan mutfağı denildiğinde ilk akla gelen ise pizzadır. Farklı tatları bir araya getiren İtalyan mutfağını keşfetmek isteyenler için, birbirinden lezzetli önerilerimiz var. İşte, mutlaka denemeniz gereken 20 farklı İtalyan yemeği tarifi:


Daha önce söylediğimiz gibi İtalyan mutfağı denildiğinde ilk akla gelen lezzet, pizzadır. Mozzarella peyniri ve fesleğen ile hazırlanan bu margarita pizza, İngiltere Kraliçesi Margarita'ya özel olarak tasarlanmış ve sonradan dünyaya yayılmıştır.


İtalyan mutfağında spagettilerin yeri bir başkadır. İtalya'nın Lazio şehriyle özdeşleşen arabiata soslu makarna ise chili biberi, domates ve parmesan peyniri ile hazırlanır.


İsmini pişirildiği kaptan alan lazanya, özel lazanya hamuru, domates sos ve peynir ile hazırlanır. Genellikle kıymalı ve sade bir şekilde sunulur. Lazanya, ismini İtalya'nın güzelliğiyle ünlü Bolonya şehrinden alır.


Roma ve Toskana mutfağında meşhur olan fettucini alfredo, mantar, tavuk göğsü, krema ve fesleğen ile hazırlanır. Günümüzde cafe ve restoranlarda en çok tercih edilen makarnalardan biridir.


Ana yemek öncesinde iştah açması amacıyla sunulan bruschetta, İtalyan antipasti olarak da bilinir. Yalnızca 10 dakikada hazırlanan bruschetta, kızarmış ekmek dilimlerinin farklı malzemelerle zenginleştirilmesiyle sunulur.


İtalyan mantısı olarak bilinen ravioli, etli veya peynirli olarak hazırlanır. Genellikle pesto sos eşliğinde sunulan bu yemek, hem doyurucu, hem de lezzetlidir.


Carpaccio, çiğ etin çok ince bir şekilde dilimlenmesiyle hazırlanır. Venedik ile özdeşleşen carpaccio sığır eti, somon ve sebzelerle hazırlanabilir.


'Katlanmış pizza' anlamına gelen calzone, bizdeki kapalı pide ile benzerlik gösterir. İçinde isteğe göre domates, peynir, zeytin ve kıyma kullanılabilir.