ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ KARNABAHAR TARİFLERİ: KARNABAHARLA NE YEMEK YAPSAM DİYENLER İÇİN 26 NEFİS TARİF

KARNABAHAR TARİFLERİ: KARNABAHARLA NE YEMEK YAPSAM DİYENLER İÇİN 26 NEFİS TARİF

'Karnabaharla ne yemek yapsam, karnabahar hangi yemekte kullanılır?' diye merak edenler için en lezzetli tariflerimizi derledik. İşte, çıtır çıtır kızaran karnabaharla yapabileceğiniz 26 nefis tarif:
Karnabahar Tarifleri: Karnabaharla Ne Yemek Yapsam Diyenler İçin26 Nefis Tarif

Turpgiller familyasından bir besin olan karnabahar, etli çiçekli bir yapıya sahiptir. Ana vatanı Akdeniz ülkeleri olan karnabahar, ülkemizde en çok Orta Karadeniz'de yetiştirilmektedir. Sinir sistemindeki hücreleri yenileyen karnabahar, sindirim sistemini düzenler. Zararlı bakterilerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran bu besin, A vitamini bakımından zengindir. Regl ağrılarına iyi geldiği için, adet dönemlerinde tüketilmesi önerilir. Kansere karşı etkili bir rol oynayan karnabahar, kansızlığa da iyi gelir. Peki, karnabaharla ne yemek yapılır? İşte, çıtır çıtır kızarmış karnabahar ile yapabileceğiniz 26 nefis tarif:Karnabaharla yapabileceğiniz yemeklerin başında kızartma gelir. Un ve yumurtaya bulanarak kızartılan karnabahar, kapari sos eşliğinde servis edilir. Ortalama 30-35 dakikada sofralardaki yerini alır.Beşamel sosa bulanarak pişirilen karnabahar, okurlarımız tarafından en çok ilgi gören tariflerden biridir. Porsiyonu yaklaşık 130 kalori değerindedir.Karnabahar, kıyma, havuç ve soğan ile hazırlanan bu yemek, tavada pişirilir. Lif ve protein bakımından zengin olan kıymalı karnabahar, ortalama 120 kalori değerindedir.Karnabahar, kaşar peyniri, süt ve un ile hazırlanan graten, ana yemek olarak sunulur. Fırında ortalama 30 dakika pişirilen karnabahar graten, hafif tarifler arayanların favorisidir.Chilli sos ve acı sos ile zenginleştirilen karnabahar, diğer malzemelerle bir araya getirilerek fırına atılır. Hazırlaması 15, pişirmesi 30 dakika süren soslu karnabahar, pırasa ile birlikte sunulur.Ana malzemeleri karnabahar, süt ve soğan olan bu çorba, diyet listelerinde sık sık kendine yer bulur. Porsiyonu, yaklaşık 55 kalori olan karnabahar çorbası, yemekleri daha kolay sindirmenizi sağlar.Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak'ın tarifi olan karnabahar pizza, diyabet hastaları için sunulmuştur. Labne peyniri, ıspanak ve mantar ile zenginleştirilen karnabahar pizza, sağlıklı beslenmek isteyenler için ideal bir seçim olacak.