Pırasalı Tarifler: 10 Farklı Pırasalı Tarif

Sonbahar ayları ile birlikte tezgahlarda pırasalar yer almaya başlar. Sizler için pırasa ile hazırlanan tarifleri dereledik. İşte, birbirinden lezzetli, pırasa ile hazırlanan 10 tarif:
Pırasalı Tarifler: 10 Farklı Pırasalı Tarif
21 Eylül 2023, 12:00

Sonbahar ayları ile birlikte tezgahlarda pırasalar yer almaya başlar. Önemli bir antioksidan kaynağı olan pırasa; hem sebze, hem et, hem de çorba tariflerinde sık sık kullanılır. Soğanlar ile  aynı familyadan olan pırasalar oldukça lezzetli, besleyici ve sağlıklıdır.  A, B, C, E ve K vitamini bakımından zengin olan pırasa, düşük kalorisi ile diyet listelerinin de favorisidir. Metabolizmayı hızlandırdığı için, detoks listelerinde adını sıkça duyurur. Sizler için pırasa ile hazırlanan tarifleri dereledik. İşte, birbirinden lezzetli, pırasa ile hazırlanan 10 tarif:


 1. Nar Ekşili Zeytinyağlı Pırasa

Nar ekşili zeytinyağlı pırasa

Zeytinyağlı pırasa yemeğini nar ekşisi ile denediniz mi? Nar ekşisinin verdiği tatlı mayhoş lezzetiyle zeytinyağlı pırasa tarifini çok seveceksiniz.


 1. Pırasalı Peynirli Turta

Pırasalı peynirli turta

Börek tadında değişik ve lezzetli pırasalı peynirli turta tarifi ile karşınızdayız. Yapımında tavuk eti, pırasa, milföy ve kaşar peyniri kullanılan bu turtayı, çay saatlerinde afiyetle tüketebilirsiniz.


 1. Patatesli Ve Pırasalı Galette

Patatesli ve pırasalı galette

Bugün şahane bir ana yemek hazırlamaya ne dersiniz? Ağızları sulandıracak patatesli ve pırasalı galette, baharatlarla harmanlandıktan sonra fırında pişirilir. İsteğe göre dilimlenerek sunulan bu yemek sofralarınıza çok yakışacak.


 1. Zeytinyağlı Pırasa Yemeği

Zeytinyağlı Pırasa

Pırasa denilidiğinde akıllara gelen en klasik lezzet zeytinyağlı pırasadır. Zeytinyağlı pırasayı ana yemek olarak ya da sofralarınızda meze olarak servis edebilirsiniz. 


 1. Baklalı Ve Pırasalı Turta

Baklalı ve pırasalı turta

İç bakla ve pırasanın uyumuna bayılacaksınız. İç bakla ve pırasa ile hazırlanan buu turta çay saatlerinize çok yakışacak.


 1. Pırasalı Mısır Unu Keki

Pırasalı mısır unu keki

Mısır unlu kek pırasa ile birleşince ayrı bir lezzetleniyor. Bu tuzlu keki ara öğünlerinizde ayran ya da çay ile tüketebilirsiniz. 


 1. Etli Ekşili Pırasa Sarması


Parça etli ve salçalı pırasa dolması ana öğün olarak pırasa ile hazırlanabilecek mükemmel lezzetlerden biridir. 


 1. Pırasa Dolması


Pırasa dolması lezzeti ve görüntüsü ile sofralarınıza çok yakışacak bir lezzet. Yanında yoğurt ile servis edilebilir.


 1. Pırasalı Yumurta


Daha önce pırasalı yumurta denediniz mi? Lezzetinin yanı sıra görüntüsü ile de bayılacağınız bu lezzet tam kahvaltı sofralarınız için.


 1. Cevizli Pırasa Mücveri


Cevizli pırasa mücverini çok seveceksiniz. Bu lezzetli mücver kahvaltı sofralarınızdan akşam yemeği sofralarınıza kadar her öğüne çok yakışacak bir lezzet olacak.


Şunlara da göz atın;

 1. Fit kahvaltı tarifleri
 2. Keçi peynirli tarifler
 3. Parmesan peynirli tarifler
 4. Ahtapot tarifleri
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo