Fıstık Ezmeli Tarifler: Fıstık Ezmesiyle Yapabileceğiniz 13 Nefis Tarif

Fıstık ezmesi hangi yemeklerde kullanılır? Fıstık ezmesiyle ne tatlısı yapılır? İşte, aromatik tadıyla sofraların vazgeçilmezi olacak, birbirinden lezzetli ve pratik 13 fıstık ezmeli tarif:
Fıstık Ezmeli Tarifler: Fıstık Ezmesiyle Yapabileceğiniz 13 Nefis Tarif
26 Nisan 2023, 16:40
Lezzet Trendleri

Fıstık ezmesi, adından anlaşılacağı üzere kavrulmuş fıstıktan elde edilen bir ezme çeşididir. Genellikle aroma katmak için içerisine tuz veya tatlandırıcı ilave edilir. Soğuk bir şekilde servis edilen fıstık ezmesinin en yaygın tüketim şekli ise, doğrudan ekmeğe veya tosta sürülmesidir. Ancak tatlı ve farklı tariflerde de kullanılabilir. Tam da bu yüzden, fıstık ezmesini kullanabileceğiniz en lezzetli tarifleri sizler için derledik.

En Lezzetli Fıstık Ezmeli Tarifler

  1. Ev Yapımı Fıstık Ezmesi

ev yapımı fıstık ezmesi

Listemize ilk olarak ev yapımı fıstık ezmesi ile başlıyoruz. Hazır gıdalar tüketmek istemeyenler için, yalnızca 2 malzemeden oluşan fıstık ezmesi tarifini öneriyoruz. 

  1. Havuçlu Tarçınlı Fıstık Ezmeli Pişmeyen Pasta

fıstık ezmeli pişmeyen pasta

Gıda Mühendisi Dilge Gökçe'den evde kolayca yapabileceğiniz bir tarifimiz var. Özellikle vegan menüleri için hazırlanan bu pasta, farklı meyvelerle de zenginleştirilebilir. 

  1. Fıstık Ezmeli ve Muzlu Tatlı

fıstık ezmeli ve muzlu tatlı

Bitter çikolata, hindistan cevizi yağı, muz ve fıstık ezmesiyle hazırlanan bu tatlı, çayın yanında atıştırmalık olarak sunulur. Ortalama 35-40 dakika içinde sofralardaki yerini alır. 

  1. Çikolatalı ve Fıstık Ezmeli Bisküvi

fıstık ezmeli bisküvi

Yer fıstığı ezmesi ve çikolata ile hazırlanan bu bisküvi, ortalama 25 dakika içinde hazırlanır. Piştikten sonra soğuması için oda sıcaklığında bekletilir. İsteğe göre bir bardak sütle birlikte tüketebilirsiniz.

  1. Çikolatalı ve Fıstık Ezmeli Fincan Kek

fıstık ezmeli fincan kek

Farklı bir kek denemek isteyenleri böyle alalım. Kek harcının fincanlara doldurulmasıyla hazırlanan bu tatlı, mikrodalgada 1 dakika gibi kısa bir sürede pişirilir.

  1. Fıstık Ezmeli Çikolatalar

fıstık ezmeli çikolatalar

Evde kendi çikolatalarını hazırlamak isteyenler için de bir önerimiz var. Yalnızca 3 malzemeden oluşan çikolataları, sütlü veya beyaz çikolata ile de hazırlayabilirsiniz.

  1. Fıstık Ezmeli Kağıt Helva

fıstık ezmeli kağıt helva

Çocukların bayılarak yediği kağıt helvayı, bu kez arasına fıstık ezmesi sürerek sunmaya ne dersiniz? Dilerseniz, üzerini benmari usulü eritilmiş çikolata ile süsleyebilirsiniz.

  1. Fıstık Ezmeli Milföy Börek

fıstık ezmeli milföy börek

Milföyün fıstık ezmesi ile doldurulmasıyla hazırlanan bu börek, çat kapı gelen misafirler için ideal bir tariftir. Kısa sürede hazırlanmasının yanı sıra oldukça doyurucu ve lezzetlidir. 

  1. Fıstık Ezmeli Sıcak Çikolata

fıstık ezmeli sıcak çikolata

Fıstık ezmesini yalnızca yemeklerde değil, içecek tariflerinde de kullanabilirsiniz. Kış aylarının vazgeçilmezi olan sıcak çikolatayı, fıstık ezmesi ve krema ile zenginleştirebilirsiniz.

  1. Fıstık Ezmeli ve Çikolatalı Muffin