Ev Yapımı Beyaz Peynir

Ev Yapımı Beyaz Peynir
12 Mayıs 2023

Kahvaltı sofralarının en özel lezzetlerinden biri olan beyaz peynir, tava böreği ve peynirli poğaça gibi birçok tarifte kendine yer bulur.  Kahvaltının yanı sıra hamur işi, salata ve ana yemeklerde de yer verilen beyaz peynir, yüksek miktarda kalsiyum içerir. Kemik ve kas gelişimini desteklediği için, büyüme çağından itibaren tüketilmeye başlanır. Peki, genellikle hazır olarak satın alınan beyaz peyniri, çiğ süt ve peynir mayası ile kolayca hazırlamaya ne dersiniz? Malzemeleri hazırladıysanız, evde beyaz peynir yapımı için tarife geçebiliriz.

Hazırlanma Süresi : 20 dakika
Pişirme Süresi : 20 dakika
Kaç Kişilik: 6 Kişilik
Bu Tarifi Ne Kadar Beğendiniz?

Bu Tarifi 4 Kişi Kaydetti
Ev Yapımı Beyaz Peynir için

Malzemeler

 • 6 kg çiğ süt
 • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
 • 1.5 çay kaşığı peynir mayası
Ev Yapımı Beyaz Peynir

Nasıl Yapılır

 1. İlk olarak sütü derin bir tencereye alın ve kısık ateşte kaynatın.
 2. Süt kaynamaya başladıktan sonra tencereyi ocaktan alın ve varsa termometre ile derecesini ölçün. Sütün sıcaklığı 36-37 dereceye gelinceye kadar bekleyin.
 3. Sütün içerisine peynir mayasını ekleyin ve tahta kaşık ile karıştırın. Daha sonra tencerenin kapağını kapatın ve temiz bir bez ile etrafını sarın.
 4. Sütün mayalanması için yaklaşık 1 buçuk saat oda sıcaklığında bekletin.
 5. Ardından mayasını kontrol etmek için serçe parmağınızı süte batırın. Yoğurttan daha yoğun bir kıvamı varsa, mayalama işlemi olmuş demektir.
 6. Bıçağın ucu ile hafifçe kare şeklinde çizikler atın ve 1 saat bekletin.
 7. Daha sonra temiz bir tülbent alın ve bir yere asın. Tülbentin altına kap koyduktan sonra, içine peynirleri ekleyin ve fazla suyun süzülmesi için 3-4 saat daha bekletin.
 8. Dinlenmiş peynirleri tezgahın üzerine alın ve hafifçe yoğurun. Peynirleri iki adet ağır kapların arasına alın ve tekrar 3-4 saat bekletin.
 9. Başka bir kabın içerisine tuz ve suyu salamura edin. Hazırladığınız peynirleri iri parçalara böldükten sonra sulu karışımın içerisine ilave edin.
 10. Kabın kapağını kapattıktan sonra buzdolabına alın ve 2-3 bekletin. Bekleme işleminin ardından peynirleri salamura suyundan çıkartarak servis edebilirsiniz.
 11. Beyaz peynir ile hazırlayabileceğiniz peynirli tarifler sayfamıza göz atmayı unutmayın. Afiyet olsun.

Evde Beyaz Peynir Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

 1. İlk aşamada sütün sıcaklığını ölçerken termometreniz yoksa, bir parmağınızı süte batırın ve 10'a kadar sayın. Eğer parmağınız yanmıyorsa, sütün sıcaklığı olması gerektiği gibidir.
 2. Peynir yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bekletme işlemleridir. Bu nedenle tarife bağlı kalmaya özen gösterin.
 3. Peynirin suyunu tülbent ile süzdükten sonra, süzdüğünüz suyu çorba tariflerinde kullanmak için saklayabilirsiniz.

1 Dilim Ev Yapımı Beyaz Peynir Kaç Kalori?

 1. Bir dilim beyaz peynir, yaklaşık 95 kaloridir. Beyaz peynir protein, potasyum, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir besindir. Bu nedenle diyet listelerinde de yer verilebilir.
Yorumlar

Benzer Tarifler

Lezzet Logo