Folik Asit Nedir? Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Folik asit nedir, nelerde bulunur? Hangi besinler folik asit içerir? Folik asit eksikliğinde ne olur? İşte, folik asit içeren besinler ve B9 eksikliği belirtileri
Folik Asit Nedir? Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?
07 Şubat 2024, 15:47

B grubundan bir vitamin çeşidi olan folik asit, B9 ismiyle de bilinir. Genellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik asit, bazı besinlere takviye edilmektedir. Suda çözünen bu vitamin, hamilelik, bebeklik ve gelişim çağında büyümeyi desteklediği için oldukça önemlidir. Yeni hücre üretiminde ve üretilen hücrelerin korunmasında aktif rol oynayan folik asit, karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesini de sağlar. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda çok önemli bir görevi vardır. Peki, folik asit faydaları nelerdir, hangi besinlerde bulunur? Folik asit eksikliğinde ne olur? İşte, B9 vitamininin vücut açısından önemi:

Folik Asit Faydaları Nelerdir?

 1. Düşük, nöral tüp defektleri ve doğumsal anomali risklerini düşürür. Bu yüzden hamilelikte mutlaka folik asit içeren besinler tüketilmelidir.
 2. Kalp sağlığını korur ve kalp hastalarına önerilir.
 3. Depresyona yakalanma riski azaltır. Depresyonda olan bireylerin tedavilerine destek olur.
 4. Folik asit ve B12 vitamini, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
 5. Meme, mide, akciğer, pankreas, servikas ve yumurtalık kanserinin gelişim riskini düşürür.

folik asit

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

 1. Yumurta
 2. Kuşkonmaz
 3. Baklagiller
 4. Turunçgiller (Portakal, greyfurt)
 5. Pancar
 6. Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, roka,lahana)
 7. Brüksel lahanası
 8. Fındık
 9. Brokoli (Özellikle piştiği zaman)
 10. Buğday tohumu
 11. Dana karaciğeri
 12. Muz
 13. Avokado
 14. Papaya

Folik Asit Eksikliğinde Ne Olur?

Vücutta fazla olan ve kullanılmayan folik asit, idrar yoluyla atılır. Gün içerisinde folik asit içermeyen besinler tüketildiğinde veya folik asit bakımından zayıf bir diyet uygulandığında kan seviyesindeki B9 vitamininin düşmesine neden olur. Bunun yanı sıra aşırı alkol tüketmek, yeterince taze sebze ve meyve içermeyen diyetler, böbrek diyalizi ve meyve ve sebzelerin aşırı pişirilerek tüketilmesi folik asit eksikliğine yol açabilmektedir. Folik asit eksikliği, kendini bazı belirtilerle gösterir.


folik asit (b9 vitamini)

Folik Asit Takviye Olarak Alınabilir Mi?

Folik asit sentetik olarak üretilerek vitamin takviyelerinde kullanılmaktadır. Folik asit takviyesi alan kişilerde alerji nedeniyle ortaya çıkan nefes darlığı, kurdeşen, dudak, yüz, boğaz ve dil bölgesinde şişme belirtileri görülürse acilen doktora başvurmaları gerekir. Bu belirtiler seyrek görülse de, ölümcül sonuçlara yol açabilir. Bunun yanı sıra vitamin takviyelerinde görülen yan etkiler şu şekildedir;

 1. Mide bulantısı
 2. İştah kaybı
 3. Vücutta kızarıklık
 4. Gaz
 5. Şişkinlik
 6. Uyku problemleri
 7. Huzursuz veya heyecanlı hissetmek.

folik asit takviyesi

Hamilelikte Folik Asit (B9) Alınmalı Mı?

Hamilelik esnasında vücudun folik asit ihtiyacı artmaktadır. Hamilelikte folik asit ihtiyacını besinlerden karşılamak ise zorlaşır. Bu nedenle doktor tavsiyesiyle takviye ilaçlar kullanılabilir. Fetüsün hızlı büyüyebilmesini desteklemek için, hamilelikte besinlere ek olarak 400 mg'lık folik asit hapı tüketmesi gerekir. Ancak daha önce bahsettiğimiz gibi bu durum hamilelerin kendi doktorları gözetiminde olması gerekir. Doktorun önermediği hiçbir şey tüketilmemelidir.

Şunlara da göz atın;

 1. B vitamini içeren besinler nelerdir?
 2. B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?
 3. Demir eksikliğinde ne olur?
 4. Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?
 5. Aşırı folik asidin yan etkileri nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo