Yumurtasız Tatlılar: Yumurta Sevmeyenlere 21 Farklı Tatlı Tarifi

Yumurtasız tatlılar nelerdir? Hangi tatlılarda yumurta kullanılmaz? İşte, yumurta yiyemeyenler için birbirinden lezzetli ve farklı 21 tatlı tarifi:
Yumurtasız Tatlılar: Yumurta Sevmeyenlere 21 Farklı Tatlı Tarifi
01 Şubat 2022, 16:26

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan yumurta, hemen hemen birçok tatlı ve hamur işinin ana malzemesidir. Ancak bazı kişilerde yumurta alerjisi veya yumurtanın kokusundan dolayı yiyememe durumu olabilir. Tam da bu yüzden yumurta yiyemeyenler için, yumurta kullanılmadan hazırlanan tatlıları derledik. İşte, yumurtasız tatlı tarifleri:

 1. Kakaolu İrmik Tatlısı


Yalnızca 6 malzemeden oluşan kakaolu irmik tatlısı, süt, şeker ve irmik karışımından oluşur. Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biridir. İsteğe göre göre dondurma ile tatlandırılabilir.

 1. Cevizli Çikolata Trüf


Fransız mutfağıyla özdeşleşen trüf, bitter çikolata ve krema ile hazırlanır. Hazırlanan trüflerin dışı kakao veya hindistan cevizine bulanabilir.

 1. Şambali


İzmir mutfağıyla özdeşleşen şambali tatlısı, şerbetli bir tatlıdır. İrmik ve süt ile hazırlanır. Videolu anlatımıyla şambali tatlısını kolayca hazırlayabilirsiniz.

 1. Paluze


Osmanlıdan günümüze kadar ulaşan paluze tatlısı, yalnızca 4 malzemeden oluşur. Ortalama 20 dakikada hazırlanır.

 1. Çilekli Granita


Çilek ve baklava yufkası ile hazırlanan bu tatlı hem şık görünümü, hem de lezzetiyle herkesi kendine hayran bırakır. Özellikle yaz aylarının favorisidir.

 1. Bulgur Patlaklı Çikolata


Sadece 2 malzemeden oluşan bu tatlı, kahvenin en lezzetli eşlikçisidir. Atıştırmalık olarak sunulur. 20-25 dakika içinde sofralardaki yerini alır.

 1. Elmalı Cobbler


Cobbler, meyve dolgusundan oluşan bir hamur tatlısıdır. Elma ve tarçın ile tatlandırılan bu tatlı, mis gibi kokusuyla tüm evi sarar.

 1. Hasuda Tatlısı


Sinop mutfağının sevilen lezzetlerinden biri olan hasuda tatlısı, pekmez ve su karışımından oluşur. Kısa sürede hazırlanır.

 1. Frambuaz Mango Sorbe


Frambuaz, mango ve su ile hazırlanan sorbe, kırmızı meyveler ile zenginleştirilebilir. Yaz aylarında tercih edilir. Buzdolabında dinlendirilmelidir.

 1. İncir Uyutması


Süt, incir ve şeker karışımından oluşan incir uyutması, ortalama 125 kaloridir. İsteğe göre şekersiz de hazırlanabilir. 

 1. Kayısı Crumble