ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ KAYISILI TATLILAR: TAZE KAYISI İLE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ 10 NEFİS TARİF

KAYISILI TATLILAR: TAZE KAYISI İLE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ 10 NEFİS TARİF

Taze kayısı ile ne yapılır? Kayısı ile hangi tatlılar yapılır? Yaz kış demeden severek tüketeceğiniz kayısılı tatlıları sizlerle buluşturuyoruz. İşte, birbirinden lezzetli 10 farklı kayısılı tarif
Kayısılı Tatlılar: Taze Kayısı İle Hazırlayabileceğiniz 10 Nefis Tarif

Gülgiller familyasından bir bitki olan kayısı, dünyanın birçok yerinde yetiştirilse de, Akdeniz ülkelerinde daha fazla görülür. Orta Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarında da yetiştirilmektedir. Ülkemizde ise kayısı denildiğinde ilk akla gelen yer Malatya'dır. Bunun dışında Elazığ, Erzincan, Kars ve Iğdır yörelerinde de yetiştirilir. Sindirim sistemini düzenleyen kayısı, özellikle metabolizmayı hızlandıran meyveli yoğurtların içerisinde kullanılır. Karaciğer hasarını önlemesinin yanı sıra kalbi de korur. Peki, kayısı hangi tatlılarda kullanılır? Taze kayısı ile ne yapılır? İşte, yemeye doyamayacağınız birbirinden lezzetli 10 nefis kayısılı tatlı tarifi:


  1. Kayısılı Mini Cheesecake


Kayısı ile güzel bir cheesecake hazırlamak için, hem kayısı jölesi, hem de kayısı kompostosu kullanılır. Hazırlanan keke, kayısılı bir sos dökülür. Süslemek için krem şanti de kullanılabilir.


  1. Bademli Kayısı Bar


Metabolizmayı hızlandıran bademli kayısı bar, atıştırmalık olarak sunulur. Aynı zamanda vücuda enerji vermesiyle de bilinir. Porsiyonu, 200 kalori olan bu besin, hindistan cevizi, kuru üzüm gibi malzemelerle zenginleştirilebilir.


  1. Kayısı Reçeli


Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi haline gelen kayısı reçeli, kolay bir şekilde hazırlanan reçel çeşitlerinden biridir. Yapımında limon suyu, kayısı ve şeker olmak üzere yalnızca üç malzeme kullanılır.


  1. Kayısı Peltesi


Nişasta, şeker, su ve kayısının karıştırılarak pişirilmesiyle hazırlanan pelte, soğuk bir şekilde ikram edilir. Muhallebi kıvamına benzeyen bu tatlı, hafifliği ile yemeklerden sonra tüketilebilir.


  1. Çikolata Soslu Kayısılı Tart


Meyveli soslar eşliğinde hazırlanan tart, bir tür hamur işidir. İsteğe göre tatlı veya tuzlu olarak sunulabilir. Kafes şeklinde sunulan kayısılı tart, çikolata sosu ile tatlandırılmıştır.


  1. Kayısı Crumble


Kırıntı turtası olarak da bilinen crumble, İngiliz mutfağına özgü bir lezzettir. Yapımında şeker, tereyağı, un ve kayısı kullanılır Hafif olduğu için, çay saatlerinde tüketilmesi önerilir.


  1. Kayısı Tatlısı


Atıştırmalık olarak sunulan kayısı tatlısı, şerbetli bir tatlı türüdür. Kenarları antep fıstığı ile zenginleştirilir. İsteğe göre kaymak ile birlikte servis edilebilir.


  1. Kayısılı Kek


Klasik kek tarifini, kayısı ile süsledik ve ortaya nefis bir lezzet çıktı. Hazırladığınız keki, pudra şekeri, meyve sosu ve antep fıstığı ile zenginleştirebilirsiniz.


  1. Kayısılı Dondurma


Evde tamamen doğal bir dondurma hazırlamaya ne dersiniz? Cevabınız evetse kayısılı dondurma tam size göre. Süt, krema, mısır unuyla hazırlanan kayısılı dondurmayı, böğürtlen ve çikolata ile süsleyebilirsiniz.


  1. Kayısılı ve Peynirli Graten