Elmalı Tatlılar: Birbirinden Pratik, Farklı ve Nefis 20 Elmalı Tatlı Tarifi

Elmayla yapılan tatlılar nelerdir? Elma, hangi tatlılarda kullanılır? İşte, tatlı krizlerine son verecek birbirinden kolay ve farklı 20 nefis elmalı tatlı tarifi:
Elmalı Tatlılar: Birbirinden Pratik, Farklı ve Nefis 20 Elmalı Tatlı Tarifi
16 Ocak 2023, 10:30

Ülkemizde en çok tüketilen meyvelerin başında elma gelir. Hem lezzeti, hem ekonomik olması, hem de faydaları ile elma mutfaklardan eksik olmaması gereken bir besindir. Kırmızı, sarı ve yeşil çeşitleriyle sunulan elma, sade bir şekilde tüketilebilir. Aynı zamanda tatlı tariflerinde, çorba yapımında, salatalarda ve sirkelerde de kullanılır. Elmayla hangi tatlıları yapabilirim diye merak edenler için, birbirinden lezzetli tarifleri bir araya getirdik. Listede verdiğimiz tarifleri ilham almak için kullanabilir, daha fazlasına elmalı tarifler sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İşte, farklı ve nefis elmalı tatlı tarifleri;

  1. Elmalı Kurabiye

elmalı kurabiye

Listemize okurlarımız tarafından en sevilen tarifle başlıyoruz. İç harcı elma püresi ile doldurulan elmalı kurabiye, ortalama 45 dakika içerisinde sofralardaki yerini alır. Sunum için, üzerine pudra şekeri serpiştirebilirsiniz.

  1. Elmalı Tart

elmalı tart

Elma denildiğinde ilk akla gelen tariflerden biri de tarttır. Tart hamuru elma, ceviz ve kuru üzümlü harç ile doldurulur. Üst kısımlar kafes şeklinde kapatılır ve fırına atılır. Geriye sadece afiyetle yemesi kalır.

  1. Yulaflı Elma Tatlısı

yulaflı elma tatlısı

Yemek kitabı yazarı Jale Balcı'dan elma, yulaf ve tarçın ile hazırlayabileceğiniz nefis bir tarif. Dondurma veya meyveli sos eşliğinde servis edebilirsiniz.

  1. Çilekli ve Elmalı Galette

çilekli elmalı galette

Çay sohbetlerine çok yakışacak bir diğer tarifimiz ise galette. Çıtır bir hamurla sunulan galetta, çilek, elma ve bademle zenginleştirilir.

  1. Elmalı Kup

elmalı kup

Elmalı iç harç, kurabiye, yulaf ve bal ile hazırlanan elmalı kup, küçük porsiyonlar halinde sunulur. Hazırlaması ortalama 30-40 dakikadır. Dilerseniz, meyve parçaları ile süsleyebilirsiniz.

  1. Elmalı İrmik Helvası

elmalı irmik helvası

Klasik irmik helvasından sıkılanlar için nefis bir önerimiz var. Fırında pişirilen elma dilimlerini, irmik helvası ile birleştirdik. Lezzetini arttırmak için kaymakla birlikte servis edebilirsiniz.

  1. Elmalı Crumble

elmalı crumble

Ufalanmış yulaf ile hazırlanan elmalı crumble, İngiliz mutfağına özgü bir tatlıdır. Yapımında karanfil, tarçın ve badem kullanabilirsiniz. Dilerseniz, düşük kalorili fit elmalı crumble tarifini de deneyebilirsiniz.

  1. Cevizli Kaymaklı Poşe Elma

cevizli kaymaklı poşe elma

Okurumuzdan gelen poşe elma tatlısı, hem hafif, hem de pratik tatlı arayanların favorisi olacak. Bütün bir halde sunulan poşe elmaları, kaymak ve ceviz ile süslemeyi unutmayın.

  1. Elma Cipsi