Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Bitter çikolata neye iyi gelir, faydaları nelerdir? Günde ne kadar bitter çikolata yenmeli? Bitter çikolatanın besin değerleri nedir? İşte, bitter çikolatanın bilinmeyen faydaları:
Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
10 Kasım 2021, 15:02
Lezzet Trendleri

Bitter çikolata, çikolata severlerin çok severek tükettiği bir besindir. Aynı zamanda sağlığı olumlu yönde etkileyecek besinlerle yüklüdür. Kakao ağacının çekirdeğinden yapılan bitter çikolata, en iyi antioksidan kaynaklarından biridir. Kafein ve teobromin gibi uyarıcılar içeren bitter çikolata, kahveye oranla daha az kafein içerdiği için geceleri uyanık kalmanız yol açmaz. Hem sade bir şekilde tüketilen, hem de çikolatalı tatlıların içerisinde kullanılan bitter çikolatanın faydalarına gelin daha yakından bakalım.

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

 1. Bitter çikolata çok besleyicidir: 100 gramlık bitter çikolata yaklaşık %70-85 oranında kakao içerir. Ayrıca çözünür lif ve minerallerle de yüklüdür.
 2. Bitter çikolatanın yağ asidi profili de iyidir: Bitter çikolata kalp için de faydalı olan oleik asit, steraik asit ve palmitik asitten oluşur.
 3. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır: Biyolojik olarak aktif olan ve antioksidan görevi gören organik bileşiklerle yüklüdür. Yani bitter çikolata, açai meyveleri ve yaban mersini gibi meyvelere göre daha fazla antioksidan içerir.
 4. Kan akışını iyileştirir ve kan basıncını düşürür: Kakao çekirdekleri, arterlerdeki kan akışını iyileştirebilir, kan basıncında ise küçük bir düşüşe neden olabilir.
 5. Kalp sağlığına iyi gelir: Yapılan bir çalışmada kakao tozunun erkeklerdeki kötü kolesterolü önemli ölçüde azalttığı bulundu. Uzun vadede bu durum arterlerde daha az kolesterol birikmesine neden olacak ve kalp hastalığı riskini düşürecektir.
 6. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür: Yapılan bir araştırma haftada beş defadan fazla bitter çikolata yemenin kalp hastalığı riskini %57 oranında azalttığını gösterdi. Ancak bitter çikolatayı fazla tüketmek farklı sağlık sorunlarına yol açabilir.
 7. Cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyabilir: Bitter çikolatadaki flavanoller, cildin kan akışını iyileştirebilir, güneş hasarına karşı koruma sağlayabilir, cilt yoğunluğunu arttırabilir.
 8. Beyin fonksiyonunu iyileştirebilir: Bitter çikolata, beyninizin işlevini iyileştirebilir. Kakao ve bitter çikolata, kan akışını arttırır ve beyin fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur. 
 9. Enerji kaynağıdır: Bitter çikolata, vücuda enerji verir ve dinç kalmanızı sağlar.
 10. Mutluluk verir: Diğer çikolata çeşitlerinde olduğu gibi bitter çikolata da, morali düzeltir ve mutluluk verir.
 11. Stresi yatıştırarak beynin daha dingin olmasına yardımcı olur.

Bitter Çikolatanın Besin Değerleri

 1. 11 gram lif
 2. Bakır için DV'nin %89'u

 3. Magnezyum için DV'nin %58'i

 4. Manganez için DV'nin %98'i

 5. Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, çinko ve selenyum içerir.

Günde Ne Kadar Bitter Çikolata Yenmeli?

Günde 25 gram bitter çikolatadan daha fazlası tüketilmemelidir. 25 gram bitter, yaklaşık 2 buçuk kareye tekabül eder. Kalori değeri yüksek olduğu için, bitter çikolatayı fazla tüketmek kilo alımına, şekerin yükselmesine ve daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca piyasadaki her bitter çikolata, aynı besleyici değerlere sahip değildir. Bitter çikolatanın faydalarından yararlanmak için kaliteli çikolataları seçin ve içeriğine göz atın. İdeal bitter çikolata, %70 veya daha fazla kakao içermelidir.

Bitter Çikolata Cinsel Gücü Arttırır Mı?

Bitter çikolata, endorfin hormonlarını tetiklediği için cinsel arzuyu arttırabilir. Yani bitter çikolata hem cinsel uyarıcı, hem de keyif verici bir besindir. Ancak aşırı tüketilmemelidir.


Şunlara da göz atın;

 1. Çikolata hakkında bilmedikleriniz
 2. Kakao tozundan çikolata nasıl yapılır?
 3. Çikolata temperleme nasıl yapılır?
 4. Çikolata nasıl saklanır?
 5. Benmari usulü eritme nedir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo