Armutlu Tatlılar: Armutla Yapılan 20 Nefis ve Kolay Tatlı Tarifi

Armutla yapılan tatlılar nelerdir? diye merak edenler için en lezzetli armutlu tatlıları yazımızda derledik. İşte, hafif ve pratik 20 farklı armutlu tatlı tarifi:
Armutlu Tatlılar: Armutla Yapılan 20 Nefis ve Kolay Tatlı Tarifi
16 Aralık 2022, 16:59

Günümüz mutfaklarına miras kalan tariflerin çoğunda meyvelerin kullanıldığında tanık oluyoruz. Kurutulmuşu ve tazesiyle tariflerin ana malzemesi olan bu meyvelerden biri de armut. Biz de meyvelerle hazırlanan tarifleri yaşatalım dedik ve mis kokusu ile mutfağınızı saracak saracak, çayın kahvenin yanında ağzınızı tatlandıracak armutlu tatlılar hazırladık. Armutla yapılan tatlılar nelerdir, armut hangi tatlılarda kullanılır diye merak edenler için en lezzetli tarifleri sizlere sunuyoruz. İşte, birbirinden lezzetli 15 nefis armutlu tatlı tarifi:

  1. Armutlu Turta

armutlu turta

Armutla yapabileceğiniz tatlıların başında armutlu turta geliyor. Çayın yanına çok yakışan bu tarif, dilimlenmiş ayva ve çıtır turta hamuru ile hazırlanmaktadır.

  1. Karamel Soslu Armut

karamel soslu armut

Yumuşak çekirdeği ve bol sulu haliyle başlı başına bir lezzettir armut. Karamel sos, tarçın, vanilya ve karanfil ile hazırlanan armut tatlısını, hafif tatlı olarak sunabilirsiniz.

  1. Armutlu Kahveli Kek

armutlu kahveli kek

Farklı kek tarifleri arayanlar için armut ve kahvenin birleşimiyle hazırlanan nefis kek tarifini öneriyoruz. Bal, süt ve granül kahve ile hazırlanan armutlu kahveli keki, büyük dilimler halinde sunabilirsiniz.

  1. İrmikli ve Armutlu Pratik Tatlı

irmikli ve armutlu tatlı

İrmik, armut, tarçın ve ceviz ile hazırlanan bu tatlı, görünümü ile pastaya benzemektedir. Özellikle kahvenin yanında sunulan irmikli ve armutlu tatlıyı, 1 saat içerisinde kolayca hazırlayabilirsiniz.

  1. Kahve Kremalı Armutlu Pasta

kahve kremalı armutlu pasta

Espresso kreması ile tatlandırılan armutlu pasta, armut ve kahve birleşiminin en lezzetli örneklerinden biridir. Yoğun aroması ile kahve kremalı armutlu pastayı, misafir ağırlarken sunabilirsiniz.

  1. Ballı Armut Cipsleri

ballı armut cips

Armudu yalnızca pasta ve keklerde değil, hafif atıştırmalık tariflerde de kullanabilirsiniz. Kurutulmuş armut ile hazırlanan ballı armut cipsleri, ortalama 30 dakikada hazırlayabilirsiniz.

  1. Dolgulu Çıtır Armut

dolgulu çıtır armut

Hem görünümü, hem de lezzetiyle çok seveceğiniz bir önerimiz var. Bütün bir armut ve pekmez ile hazırlanan bu tatlıyı, çıtır hamura sararak sunabilirsiniz. Lezzetini arttırmak için pudra şekeri serpiştirmeyi unutmayın.

  1. İçi Bütün Armutlu Kek