Kestaneli Tatlı Tarifleri: Kestane ile Hazırlanan 10 Tatlı Tarifi

Kayıngiller familyasına ait bir besin olan kestane, kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Tatlı ve tuzlu tariflere çok yakışan kestane ile hazırlanan tatlı tariflerini sizler için derledik. İşte, birbirinden lezzetli, 10 farklı kestaneli tatlı tarifi:
Kestaneli Tatlı Tarifleri: Kestane ile Hazırlanan 10 Tatlı Tarifi
04 Aralık 2023, 10:09
Lezzet Trendleri

Kayıngiller familyasına ait bir besin olan kestane, kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir.Kestane tohumları, Güney Avrupa ve Doğu Asya'da yaygın olarak tüketilir. Ülkemizde en çok Aydın ilinde yetiştirilen kestane, farklı yöntemlerle pişirilir. Kestane üretiminin %70', Ege Bölgesi'ndedir. . Hem tatlısını, hem yemiş halini güvenle tükettiğimiz kestanenin faydaları oldukça fazladır. Tatlı ve tuzlu tariflere çok yakışan kestane ile hazırlanan tatlıları sizler için derledik. İşte, kestane ile hazırlanan, birbirinden lezzetli, kestaneli tatlı tarifleri:

 1. Kestaneli Armutlu Pay 

Kestaneli Ve Armutlu Pay

Kış aylarının sevilen meyvelerinden armut ile kestanenin uymuna bayılacaksınız. Kestaneli ve armutlu pay, çay ve kahvelerinizin yanına çok yakışacak.

 1. Kestaneli Tartölet 

Kestaneli Tartölet

Sütlü çikolata ve kestene püresi ile hazırlanan harç minik tartoletlerin içerisine doldurulur. Sofralarınıza çok yakışacak bu lezzeti çay saatleriniz için kış aylarında hazırlayabilirsiniz. 

 1. Kestaneli Soğuk Pasta

Kestaneli Soğuk Pasta

Kestaneli soğuk pasta pişmeden hazırlanır. Dondurucunuzda saklayabileceğiniz bu pastanın üzerine çikolata sos dökerek servis edebilirsiniz. 

 1. Kestaneli Ve Muzlu Mini Tart

Kestaneli Ve Muzlu Mini Tart

Kestanenin, muz ile muhteşem uyumunu keşfedeceğiniz bir önerimiz var. Kestane kreması, ceviz, muz, karamel ve gevrek birlikteliğine bayılacaksınız.

 1. Kestaneli Ve Frambuazlı Katmanlar

Kestaneli Ve Frambuazlı Katmanlar

Zencefilli kek, frambuaz jölesi, kestane kreması ve vanilya kreması ile yılbaşı sofralarına çok yakışacak bir tatlı hazırlamaya ne dersiniz? Kış aylarının en sevilen lezzetlerinden biri olan kestaneyi, bu kez tatlı yapımında kullandık ve ortaya nefis bir sonuç çıktı. Şık akşam sofralarınıza çok yakışacak. 

 1. Kestaneli Ve Çikolatalı Kurabiye

Kestaneli Ve Çikolatalı Kurabiye

İçi kestane ile dolu olan kurabiyenin dışı çikolata ile kaplanır. Sade kahve ve çay ile çok yakışacaktır.

 1. Kestaneli Ve Kahveli Cheesecake

Kestaneli Ve Kahveli Cheesecake


Kestane ve kahveyi hiç birlikte denediniz mi? Eğer cevabınız hayırsa, çay saatlerine özel bir tarifimiz var. Kestane şekeri, granül kahve, labne peyniri ve tuzsuz peynir ile hazırlanan cheesecake'i fırında pişirebilir, üzerini ceviz ve badem kırıntıları ile süsleyebilirsiniz.

 1. Kestaneli Yaş Pasta

Kestaneli Yaş Pasta

Kestaneli krema, kek, çikolata ve kestane şekeri ile hazırlanan bu pastayı, sevdiğiniz renkli şekerlemeler ile süsleyebilirsiniz.

 1. Kestane Kremalı Elmalı Tart

Kestane Kremalı Elmalı Tart

Enfes kremasıyla ağızda dağılan, tam kıvamında elmalı tart tarifi ile karşınızdayız. Kestaneli kreması ve yumuşacık hamuru ile çayın yanına çok yakışan elmalı tartı, mevsimin en taze elmaları ve kestaneleri ile hazırlanabilir.

 1. Kestaneli Uludağ Pastası

Kestaneli Uludağ Pastası

Kestaneli Uludağ pastası pandispanya, krema ve çikolata sos ile hazırlanır. İç harcında krokan, damla çikolata ve kestane şekeri kullanılır. Üzeri ise çikolata rendesi ve kestane şekeri ile süslenir.

Şunlara da göz atın;

 1. Kestaneli tarifler
 2. Kestane nasıl pişirilir?
 3. Kestane balının faydaları nelerdir?
 4. Kestane nasıl saklanır?
 5. Kestanenin faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo