ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ VANİLYALI TARİFLER: ZEYNEP DİNÇ'TEN 13 VANİLYALI TARİF

VANİLYALI TARİFLER: ZEYNEP DİNÇ'TEN 13 VANİLYALI TARİF

Dayanılmaz kokusu ve muhteşem lezzetiyle herkesin bayıldığı vanilyalı tariflerle mutlu olmaya hazır mısınız? Sevgili Zeynep Dinç şahane 13 tarifle gününüzü tatlandırıyor.
Zeynep Dinç'ten gününüzü tatlandıracak şahane 13 tarif

ZEYNEP DİNÇ
TARİF GELİŞTİRİCİ, YEMEK
STİLİSTİ VE FOTOĞRAFÇISI
@homemade.is.happiness


EV YAPIMI VANİLYA ÇEŞİTLEMELERİ

  • Vanilya özütü için 3 - 4 adet vanilya çubuğunu boydan kesin. Tohumlarını düşürmeyecek şekilde kesiği hafif aralayın. Koyu renkli uzun bir cam şişeye dikine koyun ki, boydan sığmıyorsa ortadan ikiye de kesebilirsiniz. Üzerine 250 - 300 ml votka ekleyip güneş görmeyen bir yerde 2 - 2,5 ay kadar arada bir sallayarak ve kapağını açmadan bekletin. Karışımın rengi koyulaşacak, aroması yoğunlaşacaktır. Sürenin sonunda 50 - 60 tatlı kaşığı ölçüsü çıkacak şekilde ev yapımı vanilya özütü kullanıma hazır olacaktır.
  • Vanilya çubuğunun tohumlarını kullanmak istiyorsanız; keskin bir bıçakla çubuğu boydan çizerek kesin. Hafifçe aralayıp bıçağın tersiyle vanilya tohumlarını sıyırın ve tarifinizde kullanın. Tohumlarını kullandıktan sonra geriye kalan vanilya çubuklarını değerlendirmenin de farklı yolları var:
  • Kendi yaptığınız vanilya özütünü (ekşi maya misali) beslemek için kullanabilirsiniz. Eklediğiniz çubuklar aromayı artıracaktır.
  • Baharat toz vanilya yapabilirsiniz. Vanilya çubuklarını küçük küçük doğrayıp tavada 2 - 3 dakika kavurun. Ahşap veya mermer bir havanda dövüp toz haline getirin. Böylece içeceklerinizde ve tariflerinizde baharat olarak kullanabilirsiniz.
  • Vanilya aromalı toz şeker yapabilirsiniz. Büyük bir kavanozda toz şekerin içine artan vanilya çubuğunu / çubuklarını batırıp ağzını kapatın. Zaman içinde şeker vanilya aromasını ve kokusunu alacaktır.
  • Ayrıca vanilya çubuğunu sütlü tatlılarda bütün olarak (kesmeden) kullandığınız zaman da (porridge tarifinde olduğu gibi) pişirme işlemi sonrası çubuğu tatlının içinden aldığınızda atmayın. Güzelce yıkayıp kurulayın. Hazırladığınız kavanozdaki vanilyalı toz şekere onu da batırın. Böylece aromasını ve kokusunu beslemiş olursunuz.

Vanilyalı Tarifler


Pirinç, süt ve vanilya çubuğu ile hazırlanan bu tatlı, çilek, badem ve yulaf lapası ile zenginleştirilir. Hem hafif, hem de lezzetli bir tatlıdır.


Portakalı daha lezzetli bir hale getirmek için, evde kolayca hazırlayabileceğiniz vanilya ve çikolata aromalı portakal dilimlerini sizlerin beğenisine sunuyoruz.


Yalnızca 3 malzemeden oluşan vanilyalı süt reçeli, kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olacak.


Vanilyayı yalnızca tatlılarda değil, içeceklerde de aroma katmak için kullanabilirsiniz.