Pekmezli Tarifler: Pekmezle Yapılan 14 Farklı Tarif

Sağlık açısından çok faydalı olduğu söylenen pekmez nasıl tüketilir? Pekmez hangi tatlılarda kullanılır? İşte, mideleri bayram ettirecek 14 pekmezli tarif:
Pekmezli Tarifler: Pekmezle Yapılan 14 Farklı Tarif
28 Kasım 2022, 10:31

Pekmez, üzüm, incir, dut, keçiboynuzu, hünnap gibi meyvelerin veya şekere dönüştürülebilecek tarım ürünlerinin ezilip kaynatılmasıyla üretilen tatlı ve yoğun kıvamlı bir şuruptur. Özellikle kahvaltı sofralarında yer verilen pekmez, içeriğinde yüksek oranda şeker barındırır. Bu sayede vücuda enerji verir. Üzüm pekmezi, dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, elma pekmezi ve karadut pekmezi en sevilen pekmez çeşitlerindendir. Tahinle muhteşem bir uyum içinde olan pekmezi, nasıl tüketeceğinizi düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Pekmez ile yapabileceğiniz en lezzetli tarifleri sizler için yazımızda derledik.

14 Farklı Pekmezli Tarif

  1. Pekmez Helvası


Pekmez denildiğinde ilk aklımıza gelen  tarif, pekmez helvasıdır. Un, ceviz ve üzüm pekmezi ile hazırlanan bu helva, 30-35 dakika içinde sofralardaki yerini alır. İsteğe göre kurabiye kalıplarıyla şekillendirebilirsiniz.

  1. Pekmezli Dondurma


Süt, pirinç unu ve pekmez ile hazırlanan bu dondurma, evde kendi elleriyle dondurma yapmak isteyenler için idealdir. Hazırlanan dondurmaların dışını badem veya cevize batırarak zenginleştirebilirsiniz.

  1. Pekmezli Bal Kabağı Tatlısı


Yalnızca 4 malzemeden oluşan bu tatlı, özellikle yılbaşı gibi özel günlerde sunulur. Bal kabağının pekmezle tatlandırılmasıyla sunulur.

  1. Cevizli Sucuk


Marketlerde sık sık rastladığımız cevizli sucuğu, evde kendi ellerinizle hazırlamaya ne dersiniz? Ceviz, üzüm pekmezi ve nişasta ile hazırlanan cevizli sucukları, ara öğün olarak da tüketebilirsiniz.

  1. Susamlı ve Pekmezli Kurabiye


Çay saatlerinde sunabileceğiniz nefis bir kurabiye tarifi arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Pekmez ve susam ile hazırlanan bu kurabiyeleri, halka şekli vererek sunabilirsiniz.

  1. Pekmezli Şah Tatlısı


Tel kadayıf, ceviz içi ve pekmez ile hazırlanan şah tatlısının kökeni oldukça eskiye dayanır. Şerbetli bir tatlıdır. Özellikle bayram günlerinde sunulur.

  1. Tahinli Pekmezli Kek


Daha öncede söylediğimiz gibi tahin ve pekmezin uyumunu bilmeyen yoktur. İki lezzeti de içinde barındıran tahinli pekmezli kek, susam ile zenginleştirilir.

  1. Nevzine Tatlısı