ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ PATLICANLI MEZE TARİFLERİ: PATLICANLA YAPILAN 13 MEZE TARİFİ

PATLICANLI MEZE TARİFLERİ: PATLICANLA YAPILAN 13 MEZE TARİFİ

Patlıcan hangi mezelerde kullanılır? Patlıcanla yapılan meze çeşitleri nelerdir? İşte, yemeklerin lezzetini ikiye katlayacak patlıcanla yapılan 13 farklı meze tarifi:
Patlıcanlı Meze Tarifleri: Patlıcanla Yapılan 14 Meze Tarifi

Patlıcan, ılık iklimlerde yetişen bir bitki türüdür. İlk yetiştiriciliği M.Ö 5. yüzyıla dayanan bu besin, Hindistan'da yetiştirilmiştir. Yemeklerin içerisinde sık sık kullanılan patlıcan, özellikle demir bakımından zengindir. Yalnızca yemeklerde değil, salata ve mezelerde de kullanılır. Patlıcan, kızartma, közleme ve haşlama usulüyle pişirilebilir. Patlıcanı meze yapımında kullanmak isteyenler için, birbirinden lezzetli tarifleri yazımızda derledik. İşte, patlıcanla yapılan 13 farklı meze tarifi:

Daha fazlası için patlıcanlı tarifler sayfamıza göz atın.


Trakya mutfağıyla özdeşleşen köpoğlu, patlıcan, biber ve domates karışımıyla hazırlanır. Yoğurtla birlikte servis edilir. Özellikle et yemeklerinin yanında sunulur.


Bazı yörelerde meze, bazı yörelerde ise yemek olarak kabul edilen şakşuka, farklı sebzelerin bir araya getirilmesiyle hazırlanır. Domates sos eşliğinde servis edilir.


Hatay mutfağıyla özdeşleşen babagannuş, soğuk bir şekilde ikram edilir. Özellikle Arap mutfağında tüketilir. Ortalama 30-35 dakika içinde sofralardaki yerini alır.


Adıyaman'ın en özgün lezzetlerinden biri olan dövmeç, aynı zamanda mezelerin kralı olarak da bilinir. Görünümü acılı ezmeyi andıran bu meze, et yemekleriyle birlikte sunulur.


Antep ve Urfa mutfağında sık sık tüketilen söğürtme, közlenmiş patlıcan, sirke ve nar ekşisi ile hazırlanır. Porsiyonu, yaklaşık 40 kalori değerindedir.


Patlıcan, maydanoz, biber ve sarımsak ile hazırlanan bu salata, ana yemeklerin yanında sunulur. İsteğe göre yanında kızarmış ekmek dilimleri de servis edebilirsiniz.


Yapımında İzmir tulum, ezine ve beyaz peynir kullanılan bu meze, oldukça hafif bir tada sahiptir. Yaklaşık 40 kalori olan patlıcan mezesi, zerdeçal ile zenginleştirilir.