Dana Etli Yemekler: Dana Etiyle Yapılan 19 Nefis Yemek Tarifi

Dana eti ile hangi yemekler yapılır? Haşlama, ızgara, tava ve fırında yapılan dana etli yemek tariflerini sizlere sunuyoruz. İşte, 19 kolay ve nefis dana eti yemekleri:
Dana Etli Yemekler: Dana Etiyle Yapılan 19 Nefis Yemek Tarifi
24 Nisan 2024, 21:16

Avrupa, Avustralya ve Amerika'da en çok tercih edilen et çeşidi olan dana eti, ülkemizde de rağbet görmektedir. Özellikle Kurban Bayramı zamanlarında dana etine duyulan ilgi artış gösterir. Dana etinin birçok bölümü vardır. En çok tüketilenler ise antrikot, gerdan, bonfile, tranç, nuar, döş ve kontrfile bölümleridir. Dana eti haşlama, kızartma, fırınlama ve ızgara teknikleriyle pişirilir. İsteğe göre pişirmeden önce marinasyon veya mühürleme işlemleri uygulanmaktadır. Bu durum yapılacak yemeğe göre değişiklik gösterir. Peki, dana etiyle hangi yemekler yapılır? İşte, sofralarınızı ziyafete dönüştürecek birbirinden lezzetli dana eti yemekleri:

 1. Dana Haşlama

dana haşlama

Ülkemizde dana etiyle yapılan yemeklerin başında haşlama gelir. Özellikle bayram sofralarında tercih edilen dana haşlamanın yapımında havuç, patates, kereviz gibi farklı sebzeler de kullanılır. Dana haşlama yapımında, etin kemikli ve etli kısımları kullanılabilir.

Tarif için; Et haşlama

 1. Izgarada Dana Antrikot

ızgarada dana antrikot

Izgarada dana eti yapmak istiyorsanız, tercih etmeniz gereken bölümlerin başında antrikot gelmektedir. Antrikot, salça, yoğurt, zeytinyağı ve baharatlı sos içinde en az 2 saat marine edildikten sonra ızgarada pişirilir. Soğan, domates, biber gibi sebzeleri de ızgarada közleyerek servis edebilirsiniz.

Tarif için; Dana ızgara

 1. Dana Kavurma

dana kavurma

Bayram zamanlarında çok ilgi gören et kavurma, kuşbaşı şeklinde dilimlenen dana eti ile hazırlanır. Özellikle bayram kahvaltılarında tüketilen bu lezzet, yalnızca 5 malzemeden oluşur.  Baharatla harmanlanan dana eti, yüksek ateşte kavrulur. 40 dakika içinde sofralardaki yerini alır. Genellikle soğanla birlikte servis edilir.

Tarif için; Dana kavurma

 1. Dana Carpaccio

dana carpaccio

İtalyan mutfağında sık sık tüketilen carpaccio, hem dana eti, hem de sebzelerle hazırlanan bir meze çeşididir. Carpaccionun en önemli özelliği, etin çok ince dilimlenmesidir. Yalnızca 10 dakikada hazırlanan carpaccio, ana yemeklerin yanında sunulur.

Tarif için; Dana carpaccio

 1. Dana Fileto

dana fileto

Dana fileto, Fransız mutfağının çok sevilen lezzetlerinden biridir. Dana fileto, et kemiklerden tamamen sıyrılmış bir halde kullanılır. Yüksek ateşte mühürlenen et, sarımsak ve biberiye ile aromalandırılır. İsteğe göre fırında pişirmek de mümkündür. Erik sosuyla birlikte sunulur.

Tarif için; Dana fileto

 1. Dana Pikata

dana pikata

Dana bifteği ile hazırlanan pikata, İtalyan mutfağına özgü bir yemektir. Biftek, pişirilmeden önce una ve yumurtaya bulanır. Ardından kızgın yağda pişirilir ve servis edilir. Ortalama 30-35 dakika içinde sofralardaki yerini alır.

Tarif için; Dana pikata

 1. Marinatlı Dana Pirzola

marinatlı dana pirzola

Izgarada pişirilen dana pirzola, soğan, sarımsak, zeytinyağı, limon ve kekikle marine edilir. Buzdolabında 2 saat dinlendirilen pirzola, mangalda önlü arkalı pişirilir.. Etler piştikten sonra, Akdeniz yeşillikleri ve domates ile birlikte servis edilir.

Tarif için; Dana pirzola

 1. Dana Yanağı

dana yanağı

Dana yanağı, zeytinyağı, karabiber ve deniz tuzuyla marine edilir. Daha sonra tavada mühürlenir ve orta derecede pişirilir. Kereviz püresi ile birlikte sunulan dana yağı, mikro filizler yardımıyla zenginleştirilir.

Tarif için; Dana yanağı

 1. Kağıtta Dana Dil

kağıtta dana dil


Dana dil, protein bakımından oldukça zengin bir sakatattır. Önce tencerede haşlanan dana dil, daha sonra biber, domates gibi sebzelerle fırının ızgara ayarında pişirilir. Haşlama süresi 1 saat, fırınlama süresi ise 20 dakikadır.

Tarif için; Kağıtta dana dil

 1. Armutlu Dana Tranç

armutlu dana tranç

Yağsız et sevenlerin favorisi olan tranç, dananın kalça ve but kısmından oluşur. Tranç 5 dakika tavada mühürlendikten sonra, tencereye alınır. Havuç, maydanoz ve armutla birlikte pişirilir. Sıcak sıcak akşam öğünlerinde servis edilir.

Tarif için; Dana tranç

 1. Dana Straganof

dana straganof

Rus mutfağından dünyaya yayılan dana straganof, bonfile, krema, kornişon turşu, mantar ve sarımsak ile hazırlanır. Besin değerleri bakımından zengin olan straganof, genelde smetana ile birlikte servis edilir. Ortalama 1 saat içinde hazırlanır.

Tarif için; Beef straganoff

 1. Dana Tandır

dana tandır

Yere çukur kazarak yapılan fırına tandır ismi verilir. Kuzu, koyun ve dana eti, bu fırında pişirildiğinde tandır yemeği olarak sunulur. Tandır yapımında dananın but kısımları kullanılır. Lezzetini artırmak için pırasa, havuç, kabak ve domates kullanılır. Pilavla birlikte servis edilir.

Tarif için; Dana tandır

 1. Dana Kontrfile

dana kontrfile

Dana sırtının dış kısmından elde edilen kemiksiz ete, dana kontrfile denilmektedir. Kontrfile, antrikota göre daha sert ve daha yağsızdır. Tavada mühürlenerek pişirilir. Brokoli, fesleğen gibi sebzelerle birlikte servis edilir.

Tarif için; Dana kontrfile

 1. Kırmızı Biberli Dana Eti

kırmızı biberli dana eti

Sarımsak, kırmızı biber ve domates ile hazırlanan dana eti, tencere veya tavada sotelenir. Etin yumuşak olması için, zeytinyağında marine edilmesi gerekir. Yanında hafif mezeler sunulur. Genelde akşam yemeklerinde tercih edilir.

Tarif için; Biberli dana eti

 1. Kremalı Dana Sote

kremalı dana sote

Dana bifteği ile hazırlanan dana sote, krema ve mantar ile harmanlanır. Jülyen bir şekilde doğranan etler, unla birlikte sotelenir. Ortalama 1 saatte hazırlanır.

Tarif için; Kremalı dana sote

 1. Marineli Dana Kaburga

marineli dana kaburga

Kemikli dana kaburga ile hazırlanan bu yemek, kekik, biberiye ve sarımsak ile marine edilir. Marine edilen dana kaburga, fırında pişirilerek yumuşak bir hale getirilir. Yanında baby patates ve farklı sebzelerle birlikte sunulabilir.

Tarif için; Fırında marineli dana kaburga

 1. Rosto

rosto

Dananın nuar bölümüyle hazırlanan rosto, genellikle patates püresi ve garnitürle birlikte sunulur. Et mühürlenmeden önce, kekikli sarımsaklı marine sosuyla harmanlanır. Sosun içinde 1-2 saat bekletilen dana eti, önce tavada mühürlenir, ardından fırında 1 saat pişirilir. Narlı sos, dana rostoya çok yakışan soslardan biridir.

Tarif için; Dana rosto

 1. Beşamelli Nuar

beşamelli nuar

Sinirsiz ve yağsız bir et türü olan nuar, yağlı tavada kızartılır ve ince ince dilimlenir. Porsiyonu yaklaşık 195 kalori olan beşamelli nuar, ortalama 40 dakikada hazırlanır. Beşamel sosla birlikte sunulur.

Tarif için; Beşamelli dana nuar

 1. Patatesli Dana Bonfile

patatesli dana bonfile

Dana etinin en çok tüketilen bölümlerinden biri de bonfiledir. Bonfile, soğan, zeytinyağı ve baharatlarla marine edilerek bir gece buzdolabında bekletilir. Ertesin gün sebzelerle birlikte fırında 40 dakika pişirilir. İsteğe göre fırın yerine tavada mühürlemeyi de tercih edebilirsiniz.

Tarif için; Patatesli dana bonfile

Şunlara da göz atın;

 1. Kuşbaşı et nasıl pişirilir?
 2. Kurban kavurması nasıl yumuşak olur?
 3. Et nasıl mühürlenir?
 4. Et nasıl marine edilir?
 5. Et kokusu nasıl giderilir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo