ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER RAMAZAN TATLILARI: RAMAZANA ÖZEL 30 TATLI TARİFİ ÖNERİSİ

RAMAZAN TATLILARI: RAMAZANA ÖZEL 30 TATLI TARİFİ ÖNERİSİ

Ramazan tatlıları: İftar sofralarına özel birbirinden lezzetli 30 tatlı tarifi
Ramazan Tatlıları: Ramazana Özel 30 Tatlı Tarifi Önerisi

Ramazan'ın gelmesiyle birlikte yemeklere verilen önem bir hayli arttı. O çok sevilen iftar sofralarını, tatlısız geçirmek olmaz tabi. Özenle kurulan iftar sofraları için, ağzınızın tadına çok yakışacak ramazana özel tatlı tariflerini sizler için derledik. Listemizde sütlü tatlılardan meyvelilere, şerbetli tatlılardan pastalara birbirinden pratik tariflere yer verdik. İşte çayın yanına çok yakışan, ramazana özel en lezzetli 30 tatlı tarifi:


Sütlü Ramazan Tatlıları


Ramazan denildiğinde ilk akla gelen güllaç tatlısını, listemizin başına koyuyoruz. Ana malzemeleri süt, güllaç yaprağı ve gül suyu olan güllaç tatlısını; çilek, badem ve fıstık ile süsleyebilirsiniz.Tel kadayıf ve muhallebiyi bir araya getirdik ve iftar sofraları için özel bir sunum hazırladık. İftarda tıka basa doyduk diyenler için, hafifliği ile bilinen muhallebili kadayıf tatlısını öneriyoruz.Kalabalık sofralarda sık sık yer verilen irmik helvası da, listemizdeki yerini alıyor. Tatlı krizlerinizi giderecek nefis irmik helvasını, dondurma ve kaymak ile birlikte servis edebilirsiniz.Bu ramazan bir farklılık yapalım dedik ve trileçeyi de listemize ekledik. Ana malzemeleri; inek, keçi ve manda sütü olan trileçeyi ne kadar sevdiğinizi biliyoruz. Evde kendi ellerinizle hazırlayabileceğiniz nefis karamel soslu trileçe tarifini mutlaka deneyin.Yoğun kıvamı ve şık sunumuyla sütlaç da, sütlü ramazan tatlıları arasında yer aldı. Ortalama 40 dakika da hazırlanan sütlaç tarifini, püf noktaları ve pişirme önerileriyle sizlerle paylaşıyoruz.Osmanlı sarayından günümüze kadar ulaşan saray sarması, ramazan ayında en çok aranılan tariflerden biridir. İsmini saray mutfağından alan saray sarması tarifini, notlarınız arasına eklemeyi unutmayın.


Şerbetli Ramazan Tatlıları


Şerbetli tatlılar arasında çok sevilen kemalpaşa tatlısı da iftar sofralarına eşlik eden tariflerden. Hazırlama süresi 40 dakika olan kemalpaşa tatlısı ile, çayın tadı bir başka olacak.Ana malzemeleri tuzsuz lor peyniri, irmik ve şerbet olan sirene tatlısı, ramazan ayının gözde tariflerinden biridir. Dışı çıtır çıtır, içi ise yumuşacık olan sirene tatlısını, böğürtlen veya frambuaz ile birlikte servis edebilirsiniz.İftar sofralarına en lezzetli saray tatlılarından birini konuk ediyoruz. Osmanlı mutfağından kalan revani tatlısını, kalabalık sofralarda da sunabilirsiniz. Lezzetini arttırmak için, üstüne kaymak ekmeyi unutmayın.