ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER KASIM AYI SEBZE VE MEYVELERİ NELERDİR?

KASIM AYI SEBZE VE MEYVELERİ NELERDİR?

Kasım ayında hangi sebze ve meyveler tüketilir? Kasım ayının sebzeleri nelerdir? İşte, mevsiminde beslenmek isteyenler için Kasım ayı meyve, sebze ve balıkları:
Kasım Ayı Sebze ve Meyveleri Nelerdir?

Sağlıklı beslenmenin ilk adımlarından biri de mevsiminde beslenmekten geçiyor. Meyve ve sebzeleri, en doğru zamanlarda tüketerek hem organik beslenebilir, hem de sağlığınıza daha fazla dikkat edebilirsiniz. Özellikle kış aylarında artış gösteren soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı mutfağınızdan bazı sebzeleri eksik etmemenizde fayda var. Kasım ayında bu meyve ve sebzeleri bol bol tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilir, vücut direncinizi arttırabilirsiniz. Kasım ayı, balık ve turunçgiller bakımından zengin bir aydır. Peki, Kasım ayında ne yenir, hangi sebze ve meyvelere öncelik verilmelidir? İşte, Kasım ayının en bol meyve ve sebzeleri:


Kasım Ayı Sebzeleri Nelerdir?

Şalgam, ıspanak, havuç, pırasa, yer elması, turp, karalahana, kereviz, kırmızı pancar, bal kabağı, pazı ve karnabahar.


Kasım Ayı Meyveleri Nelerdir?

Kasım ayında bol bol C vitamini içeren meyveler tüketmenizi öneriyoruz. Mandalina, greyfurt, portakal, limon, kuşburnu, kızılcık, elma, üzüm, alıç, frenk üzümü, yaban mersini, armut, muz, Trabzon hurması, ayva ve nar.


Kasım Ayı Yemişleri Nelerdir?

Ceviz, muşmula ve kestanenin ağırlıklı olduğu bir aydır. Yemek, salata ve tatlıların içerisinde bu yemişlere yer verilebilir.


Kasım Ayı Balıkları Nelerdir?

Kış aylarında balık tüketimi artış gösterir. Bunun nedeni hem kış hastalıklarından korunmak, hem de balıkların daha bol olmasıyla alakalıdır. Kasım ayı lüfer, palamut, uskumru, tekir, hamsi, torik ve çipura için ideal zamandır.


Not: Dereotu, maydanoz, marul, nane, roka ve tere gibi sebzeler, dört mevsim yetiştirilmesiyle bilinir. Bu sebzelerin bazı yörelerde daha erken veya daha geç yetiştirilmesi mümkündür.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!