Frenk Üzümünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Frenk üzümü nedir, ne işe yarar? Frenk üzümü hangi hastalıklara iyi gelir? Frenk üzümü nasıl tüketilir? İşte, tatlı yapımında kullanılan frenk üzümünün faydaları:
Frenk Üzümünün Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?
24 Nisan 2024, 21:44

Taşkırangiller familyasına ait bir bitki olan frenk üzümü, Batı Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde yetiştirilir. Orta anadolu'nun yüksek kesimlerinde yetişen frenk üzümü, salkımlı minik yuvarlak meyvelere sahiptir. Yaz aylarında olgunlaşan ve meyve veren frenk üzümünün sarı, kırmızı ve siah olmak üzere farklı çeşitleri mevcuttur. Tatlı yapımında da kullanılan bu meyve, sade bir şekilde tüketilebilir. Peki, frenk üzümü ne işe yarar? İşte, frenk üzümünün faydaları ve kullanımı:


Frenk Üzümünün Faydaları Nelerdir?

 1. Lif bakımından zengindir. Sindirimi rahatlatır, bağırsakları çalıştırır.
 2. Manganez, fosfor, demir, bakır ve potasyum mineralleri bakımından zengindir.
 3. Yüksek oranda B ve C vitamini içerir. Bu sayede bağışıklığı güçlendirir.
 4. Karın ve karaciğerde oluşan ağrı, huzursuzluk ve krampların azalmasına yardımcı olur.
 5. Ateş düşürücüdür. Terleme yoluyla zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
 6. Kan şekerini dengede tutar.
 7. Hazımsızlığın neden olduğu ağrı ve gaz problemlerini giderir.
 8. Kabızlığı giderir.
 9. Böbreklerin düzenli çalışmasına destek olur. Bu sayede böbrek taşı oluşumu ve idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltır.
 10. Cildin nemlenmesini sağlar. Yaşlanma karşıtıdır.
 11. Frenk üzümü çayı, gut ve romatizma hastalıklarına iyi gelir.


Frenk Üzümü Nerede Yetişir?

Frenk üzümü, kuru ve rutubetli toprakları sevmez. Ülkemizde en çok Bursa, Rize ve Muş'ta yetiştirilen frenk üzümü, Karadeniz sahillerinde de yetiştirilir. Son yıllarda talep arttığı için Tokat, Amasya, Gümüşhane, Konya ve Uşak'ta frenk üzümü bahçeleri kurulmaya başlamıştır. Çok zahmetli olmadığı için yetiştirilmesi yaygınlaşmaya başlamıştır.
Frenk Üzümü Nasıl Tüketilir?

Frenk üzümü lezzetli bir meyve olduğu için sade bir şekilde tüketilebilir. Ancak tatlı yapımında kullanımı da oldukça yaygındır. Özellikle pastanın daha şık görünmesini sağlamak amacıyla da kullanılır. Bunun dışında frenk üzümü sirkesi ve frenk üzümü reçeli hazır olarak marketlerden veya online alışveriş sitelerinden temin edilebilir.


Frenk Üzümünün Zararları Nelerdir?

Frenk üzümü sağlık açısından çok faydalı olsa da, aşırı tüketilmesi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Özellikle frenk üzümünden yapılan yağın aşırı tüketilmesi, yumuşak dışkı, ishal ve bağırsaklarda gaz problemlerine neden olabilir. 


Önemli Not: Frenk üzümü kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı için, ameliyat öncesinde tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Kronik rahatsızlığı olan kişiler, düzenli ilaç kullananlar, hamileler ve alerjik bünyeye sahip olan kişiler, frenk üzümünü tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.


Şunlara da göz atın;

 1. Pepino nasıl yenir?
 2. Ahududunun faydaları nelerdir?
 3. Çilek neye iyi gelir?
 4. Muz kabuğu ne işe yarar?
 5. Kara mürverin faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo