Kolay Hamsi Tarifleri: Hamsi İle Yapabileceğiniz 12 Nefis Tarif

Hamsi ile hangi yemekler yapılır? Hamsi ile yapılan yemekler nelerdir? İşte, hamsi ile yapılan kış aylarında sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken birbirinden lezzetli 12 tarif:
Kolay Hamsi Tarifleri: Hamsi İle Yapabileceğiniz 12 Nefis Tarif
08 Aralık 2023, 10:20
Lezzet Trendleri

Sürüler halinde yaşayan hamsi balığı, yenilebilen en küçük balık türlerinden biridir. Karadeniz Bölgesi'nde bolca bulunan hamsi balığı, Ekim ayında avlanmaya başlanır. Özellikle Kasım-Aralık-Ocak ayları bereketli olduğu dönemlerdir. Hamsinin en lezzetli olduğu ay ise Aralık olarak bilinir. Ülkemizin her bölgesinde tüketilen hamsi, özellikle Karadeniz mutfağında sık sık kullanılır. Hamsi buğulama, hamsi kuşu, hamsili pilav, hamsili ekmek gibi tariflerde kendine yer bulur. Aynı zamanda salata ve turşu yapımında da kullanılmaktadır. Peki, hamsi ile hangi yemekler yapılır? Listedeki tarifleri ilham almak için kullanabilir, daha fazlasına hamsi tarifleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz. İşte, faydaları saymakla bitmeyen hamsi ile yapabileceğiniz en lezzetli 12 tarif:

  1. Hamsi Buğulama

hamsi buğulama

Hamsi denildiğinde ilk akla gelen yemek buğulamadır. Hamsi buğulama soğan, domates ve limon dilimleri eşliğinde sunulur. Hazırlaması yalnızca 30 dakikadır. 

  1. Hamsi Kuşu

hamsi kuşu

Evlerde en çok yapılan yemeklerden biri de hamsi kuşudur. Hamsinin yumurta ve mısır ununa batırılmasıyla hazırlanan hamsi kuşu, balık sevmeyenlerin bile favorisi olacak lezzettedir.

  1. Hamsili Pilav

hamsili pilav

Karadeniz mutfağının en sevilen tariflerinden biri olan hamsili pilav, fırında pişirilerek hazırlanır. Temizlenen hamsilerin içi pilavla doldurulduktan sonra kapatılır ve pişirilir. Limonla birlikte servis edilir.

  1. Hamsi Kızartma

hamsi kızartma

Hamsi ile yapılan en kolay yemeklerden biri de kızartmadır. İki adet hamsinin ortası soğan ve maydanozla doldurulduktan sonra tavada kızartılmasıyla hazırlanır. Mevsim yeşillikleri ile servis edilir.

  1. Hamsi Köftesi

hamsi köftesi

Daha önce balık köftesi tarifini denediniz mi? Eğer cevabınız hayırsa, mutlaka defterinize eklemeniz gereken bir tarifimiz var. Bayat ekmek ve maydanoz ile hazırlanan hamsi köftesini çok seveceksiniz.

  1. Hamsi Salamura

hamsi salamura

Kalabalık sofralarda sunabileceğiniz hamsi salamura, tuz, limon, maydanoz ve zeytinyağı ile hazırlanır. Bir gece dinlendirilen balıklar, kızarmış ekmek dilimleriyle birlikte servis edilir.

  1. Hamsili Kinoa Salatası