Pirinç Pilavı Yanına Ne Gider: Pilavın Tamamlayıcısı Olan 15 Tarif

Pirinç pilavının yanına ne gider? Pirinç pilavı hangi yemekle birlikte sunulur? İşte, pilavın yanına çok yakışacak 15 tamamlayıcı tarif:
Pirinç Pilavı Yanına Ne Gider: Pilavın Tamamlayıcısı Olan 15 Tarif
03 Şubat 2023, 16:22
Lezzet Trendleri

Pirinç pilavı, Türk mutfağının en sevilen pilavlarından biridir. Hem kolay bir şekilde hazırlanması, hem de doyurucu olması, pirinç pilavının hemen her yemeğin yanında tercih edilmesini sağlar. Yalnızca pirinç, su ve şehriyeden hazırlanan bu pilav, isteğe göre bulyon veya et suyuyla aromatik bir şekilde hazırlanabilir. Ortalama 20 dakika içinde hazırlanan pirinç pilavı, 10 dakika demlenmeye bırakılır ve ardından servis edilir. Daha öncede söylediğimiz gibi, pirinç pilavı hemen her yemeğin yanına yakışsa da, muhteşem uyumuyla sofraları ziyafete çevirecek bazı tarifler var. İşte, pirinç pilavının yanına çok yakışan 15 tarif:

Tane tane pirinç pilavı tarifine göz atmayı unutmayın.

 1. Kuru Fasulye

kuru fasulye

Pirinç pilavı denildiğinde ilk akla gelen lezzet, elbette kuru fasulye.. Yanına bir de cacık yapıldığı zaman, tadından yenmez bu üçlünün. Kuru fasulyeyi, etli veya pastırmalı olarak hazırlayabilirsiniz.

 1. Nohut Yemeği

nohut yemeği

Sulu yemeklerden biri olan nohut, pilavla bir araya geldiğinde en sevilen sokak lezzetini oluşturur. Pilavı tabağa güzelce yaydıktan sonra, üzerine nohutları ekleyerek servis edebilirsiniz.

 1. Kıymalı Bezelye Yemeği

bezelye yemeği

Havuç, patates ve bezelye ile hazırlanan bu yemek, isteğe göre kıyma ile zenginleştirilebilir. Pilav eşliğinde sunulur. Yanında bir bardak ayran ikram edilir.

 1. Zeytinyağlı Barbunya

zeytinyağlı barbunya

Zeytinyağlı yemeklerin Türk mutfağındaki yeri bir başkadır. Taze barbunya yemeğini, pirinç pilavı eşliğinde sunarak hem doyurucu, hem de lezzetli bir menü hazırlayabilirsiniz.

 1. Patates Yemeği

patates yemeği

Az malzemesi ve doyuruculuğu ile çok sevilen patates yemeği, pilav ile mükemmel bir uyum içindedir. Yanında mevsim salatası sunulabilir.

 1. Klasik Köfte

klasik köfte

Pilav yalnızca sulu yemeklerle değil, et yemekleriyle de birlikte sunulabilir. Köfte, patates ve pilav üçlüsüne kim hayır diyebilir ki? Klasik köfte tarifini fırında veya tavada hazırlayabilirsiniz.

 1. Tavuk Sote

tavuk sote

Tavuk göğsü, biber ve domatesin tavada sotelenmesiyle hazırlanan bu yemek, isteğe göre pirinç pilavının üzerinde servis edilebilir.

 1. Patlıcan Musakka

patlıcan musakka

Kızarmış patlıcan ve kıyma ile hazırlanan patlıcan musakka, mutlaka denenmesi gereken tariflerden biridir. Sıcak pirinç pilavı ile birlikte sunulur.

 1. Orman Kebabı

orman kebabı

Patates, havuç, biber, kereviz sapı ve patlıcan gibi sebzelerle hazırlanan orman kebabı, Bolu yöresiyle özdeşleşmiştir. Güveç kaplarında hazırlanan yemek, pilav eşliğinde sunulur.

 1. Klasik Güveç

klasik güveç

Kuzu eti ve patates ile hazırlanan etli klasik güveç yemeğini, pilavla birlikte sunabilirsiniz. İsteğe göre yanına turşu da ekleyebilirsiniz.

 1. Tavada Tavuk Şiş

tavada şiş

Şişte pişirdiğiniz tavukları, lavaş, salata ve pilav ile birlikte sunarak kalabalık sofralarınızda nefis bir menü oluşturabilirsiniz.

 1. Bezelyeli Sulu Köfte

bezelyeli sulu köfte

Bezelye, havuç ve patates ile hazırlanan sulu köfte yemeği, hem doyurucu, hem de lezzetli tariflerden biridir. 

 1. Portekiz Usulü Biftek

portekiz usulü biftek

Bonfile, pastırma ve yaban mersini ile hazırlanan Portekiz usulü biftek, en eşsiz tariflerden biridir. Yanına küçük porsiyonlar pilav ve çeri domates ekleyebilirsiniz.

 1. Murgh Makani

murgh makani

Hint mutfağıyla özdeşleşen murgh makani, kuşbaşı tavuk eti ve yoğurt ile hazırlanır. Sosunda farklı baharatlar kullanılır. Pilav eşliğinde sunulur.

 1. Pilavlı Karnıyarık

pilavlı karnıyarık

Patlıcanların ortalarının yarılıp kıymalı harç ile doldurulduğu karnıyarık yemeği, Türk mutfağının vazgeçilmezlerinden biridir. Hazırladığınız karnıyarıkları, pirinç pilavı ve ayran ile birlikte servis edebilirsiniz.

Şunlara da göz atın;

 1. Makarnanın yanına ne gider?
 2. Köftenin yanına ne gider?
 3. Tavuk sote yanına ne gider?
 4. Patates yemeğinin yanına ne gider?
 5. Mantar sotenin yanına ne gider?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo