Bolu Yöresel Yemekleri: Bolu Mutfağından 14 Meşhur Tarif

Bolu'nun yöresel yemekleri nelerdir? Bolu mutfağında hangi yemekler meşhur? İşte, Bolu mutfağından birbirinden farklı ve pratik 14 nefis tarif:
Bolu Yöresel Yemekleri: Bolu Mutfağından 14 Meşhur Tarif
15 Aralık 2020, 17:33
Lezzet Trendleri

Bolu Yöresel Yemekleri

 1. Ovmaç çorbası
 2. İmaret çorbası
 3. Abant kebabı
 4. Bolu kebabı
 5. Bolu köftesi
 6. Mengen pilavı
 7. Paşa pilavı
 8. Kaldırık dolması
 9. Keşli cevizli erişte
 10. Bakla çullaması
 11. Kedi batmaz
 12. Yedigöller kebabı
 13. Kabaklı gözleme
 14. Çantıklı pide
 15. Patatesli köy ekmeği
 16. Bolu mantısı
 17. Çiğ börek
 18. Kaşık atması
 19. Saray helvası
 20. Bolu çikolatası
 21. Bolubeyi tatlısı


Doğanın en güzel manzaralarına sahip bir şehir olan Bolu, doğal güzelliklerinin yanı sıra mutfağıyla da ön plana çıkıyor. Batı Karadeniz'de yer alan Bolu, Mengen Aşçılık Okulu ve Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali ile adını dünyaya duyuran bir şehir. Birbirinden lezzetli yemeklerin dünyaya yayılmasını sağlayan Bolu, Türk mutfağında da özel bir yere sahip. 'Bolu'nun meşhur yemekleri nelerdir? Bolu'nun yöresel yemekleri hangileridir?' sorularını sizler için cevapladık. İşte, Bolu mutfağından 14 nefis tarif:


 1. Ovmaç Çorbası


Bolu mutfağından sıcak bir başlangıç yapmak isteyenler için ilk önerimiz ovmaç çorbası. Salça ve hamur parçaları ile hazırlanan bu çorba, ana yemeklerden önce servis ediliyor.


 1. İmaret Çorbası


Ana malzemeleri süt ve pirinç olan imaret çorbası, Osmanlı'dan miras kalan bir lezzet. Sabahları ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıyla bilinen imaret çorbası, hem lezzetli, hem de kolay bir şekilde hazırlanıyor.


 1. Bolu Mantısı


Mantı denildiğinde aklımıza ilk gelen Kayseri mantısı olsa da, Bolu mantısının yeri ayrıdır. İç harcında mantar kullanılan Bolu mantısı, yoğurt ve sos eşliğinde sunulur.


 1. Bolu Kebabı


Patlıcan, kuşbaşı et ve mantar ile hazırlanan Bolu kebabı, yörenin en sevilen ana yemeklerinden biridir. Meşhur Bolu kebabı, ortalama 45-50 dakikada hazırlanır.


 1. Bolu Köftesi


Bolu köftesi, sarımsaklı, kıyma ve mengen peyniri ile hazırlanır. 1 gece dinlendirilen köfte harcı, ızgarada pişirildikten sonra bol soğanla birlikte servis edilir.


 1. Abant Kebabı


Bolu'nun meşhur yemeklerinden biri olan Abant kebabı, kızarmış ekmek ve patlıcan ile hazırlanır. Közlenen patlıcanlar etli harç ile doldurulduktan sonra pişirilir. Bolu da bulunan restoranların hemen hemen hepsinde Abant kebabına rastlayabilirsiniz.


 1. Mengen Pilavı


Bolu'nun yöresel yemekleri arasında önemli bir yere sahip olan mengen pilavı, kuşbaşı et ve mantar ile hazırlanır. İsteğe göre dolmalık fıstık, badem ve ceviz konularak tatlandırılabilir.


 1. Paşa Pilavı