ANASAYFA LEZZET'TEN HABERLER OCAK AYI SEBZE VE MEYVELERİ NELERDİR, OCAK AYINDA NE YENİR?

OCAK AYI SEBZE VE MEYVELERİ NELERDİR, OCAK AYINDA NE YENİR?

Ocak ayı meyve ve sebzeleri nelerdir? Ocak ayında ne yenir? Ocak'ta hangi meyveler tüketilmelidir? Ocak ayında hangi balıklar tüketilmeli? Mevsimin en taze besinlerini tüketmek için, Ocak ayında tüketmeniz gereken meyve, sebze ve balıklar:
Ocak Ayı Sebze ve Meyveleri Nelerdir, Ocak Ayında Ne Yenir?

Sağlıklı beslenmenin en önemli adımı meyve ve sebzeleri doğru zamanlarda tüketmekten geçer. Bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıklara karşı vücut direncini arttırmak için mevsimsel beslenmeye özen gösterilmelidir. Günümüzde hormonlu besinler çok fazla olduğu için birçok meyve ve sebzeyi kendi mevsimleri dışında da bulabiliyoruz. Fakat bu besinler yarardan çok sağlığımızı tehlikeye atıyor. Hastalıklara karşı direncimizi arttırmak için yapmamız gereken ise mevsimsel besinlere yönelmekten geçiyor. Peki, Ocak ayı meyve ve sebzeleri nelerdir? Ocak ayında hangi balıklar tüketilebilir? İşte, Ocak ayında sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken meyve, sebze ve balıklar:
Ocak Ayında Hangi Sebzeleri Tüketmeliyiz?

Ocak ayında sağlıklı beslenmek için tüketmeniz gereken sebzeler; Pırasa, brokoli, karnabahar, ıspanak, kereviz, yeşil kabak, kırmızı lahana, beyaz lahana, kırmızı turp, pazı, brüksel lahanası, havuç, pancar ve şalgam.

Dört mevsimde tüketebileceğiniz yeşillikler; Biberiye, roka, marul, maydanoz, tere, nane ve soğan.
Ocak Ayında Hangi Meyveleri Tüketmeliyiz?

Hastalıklardan korunmak için bu meyveleri sofranızdan eksik etmeyin; Portakal, greyfurt, mandalina, elma, armut, limon, nar, bal kabağı, ayva ve yerli muz.
Ocak Ayında Hangi Balıkları Tüketmeliyiz?

Ocak ayı hamsi, palamut, lüfer ve uskumru balıklarının en lezzetli olduğu aydır. Ocak ayında sardalya ve mezgitten uzak durulmalıdır.


Ocak Ayında Hangi Yemişler Tüketilmeli?

Ocak ayı da Aralık'ta olduğu gibi kestanenin rağbet gördüğü bir aydır. Haşlama ve fırında pişirme gibi tekniklerle bol bol kestane tüketebilirsiniz. Bununla birlikte ceviz ve badem gibi kuruyemişlerden her gün 5-7 adet tüketmeye özen gösterin.


Şunlara da göz atın;


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!