Düşük Kalorili Fırın Yemekleri: 15 Nefis Tarif

Düşük kalorisiyle diyet listelerine ekleyebileceğiniz birbirinden lezzetli fırın yemeklerini sizler için derledik. İşte, yemeye doyamayacağınız düşük kalorili 15 nefis tarif:
Düşük Kalorili Fırın Yemekleri: 15 Nefis Tarif
30 Mayıs 2022, 14:42
Lezzet Trendleri

Fırın yemekleri, hem lezzet, hem de sağlık açısından en çok tercih edilen yemekler arasında yer alır. Kızartmaya göre daha az kalori içeren bu yemekler, az yağlı olma özelliği taşır. Bu nedenle de diyet listelerinde mutlaka kendilerine yer bulur. İşte, hafifliği ile çok seveceğiniz 15 düşük kalorili fırın yemeği tarifi:

  1. Fırında İstavrit


Yalnızca 4 malzemeden oluşan fırında istavrit, ortalama 30 dakika içinde sofralardaki yerini alır. Porsiyonu 275 kalori olan fırında istavrit, omega 3 bakımından zengindir.

  1. Kabak Lazanya


İtalyan mutfağında çok sevilen lazanyayı, bu kez kabak ile hazırlamaya ne dersiniz? Üstelik kabak lazanyanın porsiyonu, 308 kalori. 

  1. Patates Sufle


Patatesin her türlüsünü sevenler için, nefis bir tarifimiz var. Porsiyonu 190 kalori olan patates sufleyi, kaşar peyniri, süt ve un ile kolayca hazırlayabilirsiniz.

  1. Sebzeli Güveç


Patlıcan, domates, kabak ve patates ile hazırlanan sebzeli güveç, hem doyurucu, hem de lezzetli yemeklerden biridir. Yemeğin porsiyonu ise yaklaşık 134 kalori değerindedir. 

  1. Fırında Taze Fasulye


Klasik taze fasulyeden sıkılanlar için, beyaz peynir ve tulum peyniri ile hazırlanan fırınlanmış taze fasulye tarifini öneriyoruz. Bir porsiyonu 53 kalori olan bu yemeği, diyet listenize ekleyebilirsiniz.

  1. Fırında Kabak Yemeği


Kabak, domates ve soğan ile hazırlanan bu yemek hem vitamin bakımından zengin, hem de çok hafiftir. Porsiyonu yaklaşık 55 kalori değerindedir.

  1. Fırında Dana Kaburga


Baharat ve soğan ile hazırlanan fırında dana kaburga, protein bakımından çok zengindir. Servis için üzerine kuru mürdüm eriği, etrafına ise kemer patlıcanı ve kurutulmuş domates ekleyebilirsiniz. Porsiyonu 320 kalori olduğu için, ölçülü bir şekilde tüketilmelidir.

  1. Çömlek Kebabı


Ana malzemesi kuzu eti olan çömlek kebabı, ismini pişirildiği kaptan almıştır. Fırında pişirildikten sonra çömlek kırılarak servis edilir. Porsiyonu, 320 kalori değerindedir.

  1. Fırında Tavuk Çöp Şiş