ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER TARİF LİSTELERİ AZ MALZEME İLE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ 20 NEFİS TATLI

AZ MALZEME İLE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ 20 NEFİS TATLI

Sadece 6 ve daha az malzeme ile hazırlayabileceğiniz birbirinden kolay tatlıları sizler için derledik. İşte, az malzemeli 20 kolay tatlı tarifi:
Az Malzeme İle Hazırlayabileceğiniz 20 Nefis Tatlı

Az malzeme ile hazırlayabileceğiniz tatlı tarifleri mi arıyorsunuz? O halde sizi böyle alalım. Tatlı hazırlarken çok malzeme kullanmak istemeyenler için 4-5 malzeme ile harikalar yaratabileceğiniz tatlıları sizler için derledik. Üstelik hepsi, oldukça kolay bir şekilde hazırlanıyor.

İşte, az malzemeli kolay tatlı tarifleri;

  1. Karamel Bowl


Avrupa ülkelerinde sık sık tüketilen bowl, isteğe göre meyve ve kuruyemişlerle birlikte hazırlanır. Yalnızca 4 malzeme kullanılan karamel bowl, 15 dakika gibi kısa bir sürede hazırlanır.


  1. Kayısı Crumble


İngiliz mutfağına özgü bir tatlı olan crumble, genelde elma ve kayısı gibi meyvelerle hazırlanır. Yapımında 5 malzeme kullanılan kayısı crumble, ortalama 110 kaloridir. Diyet listeleri için uygundur.


  1. Çekme Helva


Kütahya'nın yöresel lezzetleri arasında yer alan ve market raflarında sık sık karşımıza çıkan çekme helva, sanıldığının aksine oldukça kolay bir şekilde hazırlanır. Çekme helvayı 3 malzeme ile 20 dakika gibi bir sürede hazırlayarak sunabilirsiniz.


  1. Zabaglione


İtalyan mutfağının en eşsiz lezzetlerinden biri olan zabaglione, hem görünümü, hem de lezzeti ile muhallebiyi andırır. Hafif bir tatlı olduğu için, her öğünde tüketilebilir.


  1. Çikolatalı Fondü


Cafe ve restoranlarda karşılaştığımız fondü, çikolatalı bir sos çeşididir. İtalya, İsviçre ve Fransız mutfağında çok sevilen çikolatalı fondü, meyve ve gofret batırılarak tüketilir. 


  1. Muzlu Dondurma


Evde tamamen doğal bir şekilde kendi dondurmasını hazırlamak isteyenleri böyle alalım. Bal, fıstık ezmesi ve muz ile hazırlanan bu dondurmayı çok beğeneceğinizden eminiz.


  1. Portakallı Sorbe


Meyve püreleri ile hazırlanan sorbe, bir çeşit donmuş tatlıdır. Özellikle portakal aromasının bu tatlıya çok yakıştığını söylemeden geçmeyelim. Portakallı sorbeyi sade veya başka tatlıların yanında servis edebilirsiniz.


  1. Pepeçura


Rize mutfağının meşhur lezzetleri arasında yer alan pepeçura, siyah üzüm ve nişasta ile hazırlanır. Özellikle ramazan sofralarının vazgeçilmezidir. Yumuşak kıvamı ve aromasıyla yaz kış tüketilebilir.


  1. Hurma Topları


Klasik tariflerden sıkılanlar için, oldukça farklı bir tatlı öneriyoruz. Kuruyemiş ve Kudüs hurmasıyla hazırlanan bu tatlıyı, dilediğiniz gibi tatlandırabilirsiniz. İçinde kullanacağınız malzemeler tamamen sizin zevkinize kalmış.


  1. Bademli Kayısı Bar