Ev Yapımı Baklava Tarifleri: Bayrama Özel 12 Baklava Tarifi

Baklava nasıl yapılır? Baklava çeşitleri nelerdir? İşte, Bayram sofralarının favorisi olacak birbirinden lezzetli ev yapımı 12 kolay baklava tarifi:
Ev Yapımı Baklava Tarifleri: Bayrama Özel 12 Baklava Tarifi
19 Nisan 2023, 12:39
Lezzet Trendleri

Bayramın en lezzetli sembolü haline gelen baklava, birçok farklı şekilde hazırlanabilir. İnce ince açılmış yufkaların ceviz ve fıstıkla doldurulduktan sonra pişirilmesiyle hazırlanan baklava; hem göze, hem de damağa hitap eden bir tatlıdır. Peki, incecik yufka ile ev baklavası nasıl yapılır? en sevilen baklava çeşitleri nelerdir? Evde kolayca hazırlayabileceğiniz baklava tariflerini ve püf noktalarını yazımızda derledik. İşte, kolayca hazırlayabileceğiniz nefis mi nefis 12 bayramlık ev yapımı baklava tarifi:

  1. Cevizli Köy Baklavası

cevizli köy baklavası

İsminden anlaşılacağı gibi köy yerlerinde sık sık ikram edilen cevizli baklavayı, listemize eklememek olmazdı.. Cevizli köy baklavası lezzetiyle hazır olarak satılan baklavaları aratmayacak.

  1. Gazete Baklavası

gazete baklavası

İsmini yufkanın inceliğinden alan gazete baklavası; hem göze, hem de damaklara hitap ediyor. Bayramı dolu dolu bir lezzetle geçirmek isteyenler için, gazete baklavası ideal bir seçim olacak.

  1. Kekli Baklava

kekli baklava

Klasik tariflerden sıkılanlar için de bir önerimiz var. Tabanı kek hamuru ile hazırlanan kekli baklavanın iç harcını ceviz ile dolduruyoruz. Üzerini ince açılmış yufkalarda sardıktan sonra, size yalnızca afiyetle yemek kalıyor.

  1. Muhallebili Baklava

muhallebili baklava

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan muhallebi ve baklavayı bir araya getirdik. Baklava yufkalarını muhallebi ile doldurduktan sonra fırına veriyoruz. Pişen baklavaların üzerini antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz.

  1. Antep Fıstıklı Dürüm Baklava

antep fıstıklı dürüm baklava

Bildiğiniz tüm baklavaları unutturacak nefis bir tarifimiz var. İnce açılmış yufkaları antep fıstığı ile doldurduktan sonra rulo şeklinde sarın ve fırına atın. Dilerseniz, dürüm baklavaları kaymak ile birlikte servis edebilirsiniz.

  1. Oklava Baklavası

oklava baklavası

Bildiğiniz baklavalardan daha kolay bir şekilde hazırlanan ve şık sunumuyla gönülleri fetheden bir önerimiz daha var. Baklava hamurunu incecik açtıktan sonra oklava ile şekil verebileceğiniz nefis oklava baklavasını, ceviz ile doldurduk. Son olarak üzerine tereyağı sürdükten sonra, size yalnızca sabırla pişmesini beklemek kalıyor.

  1. Balkabaklı Baklava

bal kabaklı baklava


Baklava denildiğinde ilk akla gelen çeşitler cevizli ve antep fıstıklı olsa da, bu kez bal kabağını da tarifimize ekliyoruz. Bal kabaklarını püre haline getirip, yufkaların içine doldurduktan sonra şerbet ile tatlandırmayı unutmayın.

  1. Çorum Baklavası

çorum baklavası

Çorum mutfağına özgü bir şekilde hazırlanan baklavalar; hem görünümü, hem de lezzetiyle sofranın yıldızı olacak. Çıtır çıtır hamur ve cevizli iç harç ile doldurulan çorum baklavasını, kaymakla birlikte servis edebilirsiniz.

  1. Peynirli Baklava

peynirli baklava

Peynirli baklava mı olur hiç dediğinizi duyar gibiyim. Tüm ön yargılarınızı kıracak, şerbetiyle baymayacak bir tarif arıyorsanız, peynirli baklava tam size göre! Adım adım anlatımıyla peynirli baklava yapımına tarif detaylarından ulaşabilirsiniz.

  1. Kare Baklava