Muzlu Dondurma

Muzlu Dondurma
15 Temmuz 2023

Nefis lezzetiyle tadı damaklarda kalan muzlu dondurmaya kim hayır diyebilir ki? Dondurmalı tatlılar arasında çok sevilen muzlu dondurmayı; hem sade, hem de farklı tatlarla birleştirerek sunabilirsiniz. Hafif bir tatlı olan muzlu dondurmayı, diyet listelerine de ekleyebilirsiniz. Yapımında toz şeker yerine doğal tatlandırıcılar kullanıldığı için, kalori değeri düşüktür. Malzemeler hazırsa, ev yapımı muzlu dondurma tarifine geçebiliriz.

Siz de meyvelerin serinletici etkisini seviyorsanız, çilekli dondurma tarifini deneyebilirsiniz.

Hazırlanma Süresi : 25 dakika
Pişirme Süresi : 5 dakika
Kaç Kişilik: 6 Kişilik
Bu Tarifi Ne Kadar Beğendiniz?

Bu Tarifi 4 Kişi Kaydetti
Muzlu Dondurma için

Malzemeler

  • 6 adet muz 
  • 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi
  • 8 yemek kaşığı bal 
  • 2 avuç dondurulmuş frambuaz
Muzlu Dondurma

Nasıl Yapılır

  1. Muzları soyun, ince ince dilimleyin. Yayvan bir kaba yayarak sertleşene dek dondurucuda bekletin (Eğer bütün dilimleri üst üste küçük bir kapta ya da buzdolabı poşetinde dondurursanız, kocaman bir buz yığını elde edersiniz).
  2. Sertleşen muz dilimlerini yüksek hızda, buz kırma özelliği olan bir mutfak robotu veya blender’dan geçirin, işte hazır bile!
  3. Bu esnada, fıstık ezmesi, tahin, kakao, kahve, pudra şekeri, bal, limon suyu, süzme yoğurt, tarçın, donuk kırmızı meyveler vs. ekleyerek, damak tadınıza göre lezzetlendirebilirsiniz.
  4. Ben 6 adet muza, 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi, 8 yemek kaşığı bal ve 2 avuç dondurulmuş frambuaz ekleyerek çektim.

Muzlu Dondurma Servis Önerisi

  1. Sadece muz kullanarak birkaç dakikada dondurmayı aratmayan bir lezzet elde etmek, her defasında büyüleyici geliyor. Diğer meyveler çok su içerdikleri için donunca buz kristalleri oluştururlar, bu karışımlar da sorbe kıvamını alırlar. Muzun ise dokusu yumuşuyor ve İtalyan dondurması kıvamı alıyor. Avokado da yoğun yağ içeriği sayesinde muz ile aynı kıvama ulaşıyor, muz ile karıştırıp denemenizi tavsiye ederim.
Yorumlar

Benzer Tarifler

Lezzet Logo