Yüksek Tansiyonu Düşüren 16 Mucizevi Besin

Tansiyon neden yükselir? Yüksek tansiyon belirtileri nelerdir? Tansiyon yüksekliği nasıl düşürülür? İşte, tansiyon yükselmesi durumunda tüketmeniz gereken 7 mucizevi besin
Yüksek Tansiyonu Düşüren 16 Mucizevi Besin
22 Kasım 2021, 13:27
Lezzet Trendleri

Günümüzde sık sık görülen yüksek tansiyon, bazı hastalıkların habercisi veya yan etkisi olabilir. Tansiyon yükselmesinin birçok nedeni vardır. Ancak sık sık tekrarlayan tansiyon yüksekliği, doktora danışılması gereken önemli konulardan biridir. Gün içinde aniden yükselen tansiyon, baş dönmesi, göz kararması gibi durumlara sebebiyet verebilir. Hipertansiyon olarak da bilinen tansiyon yüksekliği, bazı yiyecekler sayesinde dengelenebilir. Tansiyon neden yükselir, tansiyon yüksekliği belirtileri nelerdir? Tansiyon nasıl düşürülür diye merak edenler için tüm soruları yazımızda cevapladık. Günlük hayatta ihtiyaç duyacağınız tansiyonu düşüren besinleri bilmeniz de fayda var. İşte, tansiyon yüksekliği nedenleri ve tansiyonu düşüren besinler:

Tansiyon Neden Yükselir?

Tansiyon yükselmesinin psikolojik, kronik ve çevresel birçok nedeni olabilir. Tansiyon yükselmesinin en yaygın nedenleri ise şu şekildedir;

 1. Aşırı tuzlu besinler tüketmek
 2. İşlenmiş gıdalar tüketmek
 3. Fazla kilolu olmak
 4. Düzensiz ve sağlıksız beslenmek
 5. Uykusuzluk, uyku düzeninin olmaması
 6. Gün içinde hareketsiz kalmak, egzersiz ve spor yapmamak
 7. Zararlı alışkanlıklar
 8. Stres, üzüntü, kaygı
 9. Sahip olunan hastalıkların yan etkileri
 10. Genetik faktörler

Yüksek Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

 1. Sık sık idrara çıkmak
 2. Terlemek
 3. Yorgunluk ve halsizlik
 4. El ve ayaklarda ödem birikmesi, şişkinlik
 5. Göz kararması ve kanlanması
 6. Sebepsiz yere oluşan burun kanamaları
 7. Gün içinde sık sık baş ağrıması
 8. Kulak uğultusu ve çınlaması
 9. Nefes darlığı
 10. Baş dönmesi
 11. Çarpıntı ve kalp sıkışması

Yüksek Tansiyonu Düşüren 16 Mucizevi Besin!

 1. Turunçgiller


Portakalgreyfurt, limon gibi turunçgiller, kan basıncını düşürme konusunda oldukça etkilidir. Yapılan araştırmalar sonucu, bu turunçgillerin suyunu içmek, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ancak greyfurt ve greyfurt suyu, tansiyon düşürücü ilaçlar ile farklı etkilere sahip olabilir. Ciddi tansiyon hastaları, bu meyveleri tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır.

 1. Somon ve Yağlı Balıklar


Somon ve diğer yağlı balıklar, mükemmel bir omega 3 kaynağıdır. Bu yağlar, iltihabı ve kan damarlarını daraltan bileşiklerin seviyelerini azaltır. Böylece tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

 1. Pazı


Pazıpotasyum ve magnezyum da dahil olmak üzere kan basıncını düzenleyen minerallerle dolu bir bitkidir. 

 1. Kabak Çekirdeği


Kabak çekirdeği, kan basıncını düşürmeye yarayan nitrik oksit üretimi için bir amino asit olan potasyum, magnezyum ve arjinin içerir. Kabak çekirdeği yağı da, yüksek tansiyon için güçlü bir çaredir.

 1. Fasulye ve Mercimek