Keten Tohumu Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu nasıl tüketilir? Keten tohumu direkt yenir mi? Keten tohumunun faydaları nelerdir? İşte, sofralarınızdan eksik etmemeniz gereken keten tohumu ve tüketimi:
Keten Tohumu Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?
29 Temmuz 2021, 12:21

Ketengiller familyasına ait bir bitki olan keten tohumu, yemeklerin içerisinde sık sık kullanılır. Bazen tohum olarak, bazen de yağ olarak kullanımı mevcuttur. Keten tohumu bazı durumlarda filizlendirilerek de kullanılabilir. Özellikle yoğurt ve meyve salatalarının içerisine eklenir. Peki, keten tohumu faydaları nelerdir? İşte, keten tohumunun sağlık için faydaları ve kullanımı:


Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

 1. B, E vitamini, magnezyum, demir ve potasyum bakımından engindir.
 2. Kemik sağlığının gelişmesine yardımcı olur.
 3. Sinir sağlığını korur.
 4. Kan şekerini dengede tuttuğu için hem diyet programlarında, hem de diyabet menülerinde yerini alır.
 5. Yüksek oranda lif içerir. Bu özelliği ile uzun süre tokluk hissi verir.
 6. Keten tohumu, meme kanseri riskini düşürür.
 7. Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. 
 8. Sivilcelerin azalmasını sağlar. İltihaplı cilt alanlarının tedavisinde etkilidir.
 9. Başta kabızlık olmak üzere diğer sindirim sorunlarına da iyi gelir.
 10. Bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
 11. Enflamasyonla mücadeleye destek olur.


Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Keten tohumu 3 farklı şekilde tüketilebilir. Bunlardan en çok kullanılan tohumu filizlenmiş formda tüketmektir. Tohumlar 10 dakika ılık suda veya 2 saat soğuk suda bekletilir. Ardından filizlenir ve bu şekilde tüketilir. Keten tohumunu filizlendirmek fitik asidi çıkarır ve mineral emilimini arttırır. Keten tohumu toz olarak birçok besine eklenerek de kullanılabilir. Ayrıca yoğurt ve yemeklerin içerisine eklenerek tane olarak da tüketilebilir.


Keten Tohumu Nasıl Yenir?


Keten tohumu genellikle yoğurdun içerisine eklenerek tüketilir. Özellikle probiyotik yoğurt ile karıştırıldığında oldukça faydalı bir besindir. Diyet listelerine de uygundur. İsteğe göre yoğurdun içerisine farklı meyveler katarak tadını lezzetlendirebilirsiniz.Keten tohumu taneleri veya tozu, çorba yapımında da kullanılır. Özellikle ayran aşı gibi soğuk çorbalar, keten tohumu ile zenginleştirilir.Keten tohumu kek, kurabiye ve ekmek gibi hamur işi tariflerde de yerini alır. Kabak çekirdeği ile birleştirilen keten tohumu, ekmek yapımında kullanıldığında sağlık açısından oldukça faydalıdır.Keten tohumu, kekik, biberiye, fesleğen ve kapya biberi ile bir araya getirilerek kraker yapımında kullanılabilir. Hazırlanan krakerler çay saatlerinde ikram edilir ve atıştırmalık olarak sunulur.


Önemli Not: Ciddi kronik rahatsızlığı olan kişiler, alerjik bünyeye sahip olanlar, hamileler ve emziren anneler keten tohumunu tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. Doktorun onay vermediği hiçbir besin kullanılmamalıdır.


Şunlara da göz atın;

 1. Keçiboynuzu nasıl yenir?
 2. Cennet hurması nasıl yenir?
 3. Yer elması nasıl yenir?
 4. Yulaf ezmesi nasıl yenir?
 5. Kudret narı nasıl yenir?

Benzer Yazılar

Lezzet Logo