Çörek Otunun Faydaları Nelerdir? Çörek Otu Neye İyi Gelir?

Çörek otu uzun yıllardır kullanılır, birçok sağlık sorununa çözüm olduğu iddia edilir. Peki, çörek otunun faydaları nelerdir? Çörek otu neye iyi gelir? İşte diyetisyen gözünden çörek otunun faydaları:
Çörek Otunun Faydaları Nelerdir? Çörek Otu Neye İyi Gelir?
11 Ekim 2023, 16:25
Lezzet Trendleri

Tıpta uzun süredir yararlanılan çörek otun İbn'i Sina'nın eserlerinden Hipokrat'ın kaleme aldıklarına kadar bir çok noktada rastlamak mümkün. Çörek otunun birçok sağlık sorununa çözüm olduğu dile getirilir. Peki, çörek otunun faydaları neler? Çörek otu neye iyi gelir? Diyetisyen Gülçin Işık, çörek otuyla ilgili bu soruları yanıtladı.

Diyetisyen Işık, yapılmış yayınlar açısından çörek otunun tansiyon üzerinde düşürücü etkisi, kolestrol düzeyi düşürücü etkisi, antimikrobiyal etkisi, alzeimer ve parkinsonda etkileri azaltıcı sonuçları açısından kullanılan çok etkili bir baharat olduğunu söylüyor.Işık'ın Yorumları Şöyle:

"Çağımızda virüs hastalıklarıyla ilgi tedavilerde, tedaviye eklendiğinde standart tedavinin etkisini (özellikle hepatit virüsü tedavisinde) açıkça artırmıştır. Bu anlamda çörek otunu, birçok hastalıkların tedavilerinde, bazen tek başına, bazen de tedavilere ek olarak görmekteyiz"


ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Gülçin Işık, çörek otunun bazı faydalarını örneklerle şöyle sıralıyor:

 1. Sivrisineklerden bulaşan bazı parazitlerin üremesini engellemede etkisi bulunması yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır.
 2. Kemoterapatilere dirençli kanser türlerinde tedavi edici etkisini artırıcı özellik olarak da karşımıza çıkmaktadır. Kanser hücrelerinin yayılmasını engelleyerek, karaciğer, meme, prostat kanseri gibi kanser türlerinde yavaşlatıcı etki göstermektedir.
 3. Bir diğer özelliklerine bakacak olursak; erkek kısırlık-infertilitesinde de aktif sperm sayısını artırdığı gösterilmiştir.
 4. Diyabetik bireylerde düzenli kullanımda kan şekeri regülasyonunu sağladığı, hatta kilo kontrolünde de yardımcı olduğu görülmüştür.
 5. Yine yapılan bir başka çalışmaya göre, düzenli çörek otu kullanan bireylerde akyuvar sayılarında artış gözlenip hastalıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi bulunmaktadır.
 6. Çörek otunun her parçasında farklı faydalar bulunmakta ve insan sağlığına faydalı etkileri açısından kuru-sıkım, soğuk-sıkım, yağ demleme ya da yiyecekler içerisine konarak kullanılabilmektedir.
 7. Doğanın mucizevi bitkilerinden ve organik tüketildiğinde çok daha etkili olduğu bilinen besinlerden biridir, bu yüzden düzenli kullanımı bireyler için çok önemlidir.


Çörek Otu Zayıflatır Mı?

Antioksidan kaynağı olarak bilinen çörek otu, vücuttaki toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda diyet listelerinde de tercih edilmektedir. Kan şekerini dengeleyen bu besin, kilo vermeye yardımcıdır. Çörek otu metabolizmayı hızlandırdığı için, kilo vermek isteyenler çörek otu diyetini de tercih edebilir.


Çörek Otu Diyeti Nasıl Yapılır?

Çörek otunu aldıktan sonra ezerek toz haline getirin. Ancak hazır olarak satılan çörek otu tozu, çok fazla uçucu yağ içerdiği için önerilmemektedir. Bunun yerine çörek otunu kendiniz ezebilirsiniz. Hazırladığınız çörek otunu yemeklerden yarım saat önce 1 tatlı kaşığı olarak tüketin. Ardından bir bardak su için. Çörek otu diyetini sabah, öğle ve akşam öğünlerinden önce tüketebilirsiniz.


Şunlara da göz atın;

 1. Mucizevi kakao yağının faydaları ve kullanım alanları
 2. Sumak nedir, faydaları nelerdir?
 3. Nane neye iyi gelir?
 4. Vişne sapının faydaları nelerdir?
 5. Badem sütü neye iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo