Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Gaz sancısı neden olur ve nasıl geçer? Gaz sancısına iyi gelen besinler nelerdir? İşte, gaz sancısı durumunda uygulayabileceğiniz çözümler
Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Gaz Sancısı Nasıl Geçer?
14 Mart 2022, 11:51
Lezzet Trendleri

Sindirim sisteminde yaşanan olumsuzluklar bazı durumlarda gaz sıkışmasına ve sancıya neden olabilir. Sadece yediğimiz besinler değil, gün içerisinde yaptığımız aktiviteler de sindirimi etkilemektedir. Günümüzde sık sık yaşanan sindirim problemlerinden biri de gaz sancısıdır. Bazen hafif, bazen de şiddetli bir şekilde görülen gaz sancısı, aslında hafife alınmaması gereken bir durumdur. Peki, gaz sancısı neden olur? Gaz sancısına ne iyi gelir? İşte, gaz sancısının nedenleri ve çözüm yöntemleri:


Gaz Sancısı Neden Olur?

 1. Uzun süre hareketsiz durmak
 2. Bazı yiyeceklere karşı vücudun alerji olması
 3. Yüksek lifli besinlerden çok fazla tüketmek
 4. Son kullanma tarihi geçmiş, çürümüş besinler tüketmek
 5. Hava yutma
 6. Yiyecekler çok çiğnemeden yutmak
 7. Vücudun özellikle de karın ve ayakların uzun süre soğuğa maruz kalması
 8. Aşırı süt tüketme
 9. Çok baharatlı ve yağlı yiyecekler
 10. Bağırsaklarda oluşan sağlık sorunları
 11. Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklar
 12. Aşırı miktarda şekerli ve gazlı içecekler tüketme

Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

 1. Kimyon


Gaz yapmasıyla bilinen kuru fasulye, mercimek gibi baklagillere sık sık katılan kimyon, gaz sancılarına iyi gelmektedir. Sancı çektiğiniz durumlarda bir bardak ılık suyun içerisine bir tutam kimyon atın ve demlendirin. Ardından süzerek tüketebilirsiniz. Veya ılık sütün içerisine bir çay kaşığı kimyon ekleyerek de tüketebilirsiniz. 

 1. Zencefil


Gaz sancılarına ve karın bölgesindeki ağrıların giderilmesini sağlayan zencefil, en etkili çözümlerden biridir. Taze zencefil kullanmak isteyenler, yemeklerden sonra ağzına bir parça atarak çiğneyebilir. 1 fincan zencefil çayı da sancılara iyi gelmektedir. Eğer zencefil toz olarak kullanılacaksa, 1 çay kaşığını geçmemelidir. 

 1. Rezene


İçeriğinde bulunan lifler sayesinde gaz giderici özelliği olan rezene, bağırsak sorunlarına da iyi gelmektedir. Kurutulmuş rezene tohumunu çiğneyerek veya çayın içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

 1. Sirke


Faydaları saymakla bitmeyen sirke, gaz sancılarına da iyi gelir. 1 bardak ılık suyun içerisine 1 kaşık elma sirkesi eklemek gaz sancısını geçirir. Evde doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz elma sirkesini de karın ağrıları için kullanabilirsiniz.

 1. Karbonat


Vücudun alkali dengesini sağlayan karbonat, gaz sancılarının şiddetini dindirir. Bir su bardağı ılık suya yarım çay kaşığı karbonat ekleyerek içerseniz, gaz sıkışması ve sancılarını azaltabilirsiniz.

 1. Tarçın


Ağrıları kesici özelliği bulunan tarçın, bağırsak ve midenin rahatlamasını da sağlar. Tarçını çubuk olarak çayların içinde kullanabilir veya yoğurda ekleyerek tüketebilirsiniz.

 1. Egzersiz


Vücutta gaz birikmesi durumunda iyi gelen şeylerden biri de hareket etmektir. Sırt üstü uzanarak mekik çekmek, bacakları karna doğru çekmek, hafif tempolu yürüyüşler gaz sancılarına iyi gelir ve vücudu rahatlatır.

 1. Sıcak Su Torbası


Gaz sancılarına ve karın ağrılarına sıcak su torbası koymak, ağrıların dinmesine yardımcıdır. Sancı olan bölgeye sıcak su torbası koyup 5 dakika bekletmek ağrının hafiflemesini sağlar. 

 1. Bitki Çayları


Sıcak bitki çayları da sindirimin rahatlamasına ve gaz sancılarının giderilmesine yardımcı olur. Özellikle bağırsak sorunları nedeniyle sancı çeken kişilerin rezene, nane papatya gibi yatıştırıcı çaylar tüketmesi önerilir.


Şunlara da göz atın;

 1. Mide ağrısı nasıl geçer?
 2. Gaz yapan besinler nelerdir?
 3. Dil yarası nasıl geçer?
 4. Göz altı morlukları nasıl geçer?
 5. Migrene ne iyi gelir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo