ANASAYFA LEZZETLİ HABERLER GİNSENG NEDİR, FAYDALARI NELERDİR? GİNSENG NASIL KULLANILIR?

GİNSENG NEDİR, FAYDALARI NELERDİR? GİNSENG NASIL KULLANILIR?

Ginseng nedir, nasıl kullanılır? Ginseng faydaları nelerdir, ne işe yarar? Ginseng nerede satılır? Zihinsel ve fiziksel olarak sağlığa olumlu etkileri olan ginseng bitkisi ve faydaları:
Ginseng Nedir, Faydaları Nelerdir? Ginseng Nasıl Kullanılır?

Son yıllarda popüler olan ginseng bitkisi, geleneksel Çin kültüründe önemli bir yere sahiptir. Büyüme durumuna göre 3 farklı şekilde sınıflandırılır; Beyaz ginseng, taze ginseng, kırmızı ginseng. Zayıflamak için, enerji vermesi için kullanılan ginseng ne işe yarar? Ginsengin faydaları neler, nerede satılır, yan etkileri nelerdir gibi merak edilen soruları sizler için cevapladık. Ginsengi kullanmadan önce bu bilgileri öğrenerek daha doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Bilinçsizce kullanılan ürünlerin sağlık üzerinde ciddi sonuçlar doğurabileceğini hatırlatarak doğru ginseng kullanımı nasıl olur öğrenelim.


Ginseng Nedir?

Kazık köklere sahip olan ginseng, çok yıllık bir bitkidir. Genellikle kullanıldığı bölge ise bitkinin kökleri. Japonya, Çin gibi Uzak Doğu ülkelerinde yüzyıllardır tedavi amacıyla kullanılan ginseng bitkisinin birçok çeşidi bulunuyor. En faydalı olduğu düşünülen çeşitleri ise Asya ve Amerikan ginsengleri. Ginseng kullanmak istiyorsanız, bu bitkiyi güvenilir yerlerden temin etmenin önemli olduğunu bilmelisiniz.


Ginsengin Faydaları Nelerdir?

 1. Vücutta dengeleyici bir etkisi olan ginseng, vücudu sinir ve stresten uzak tutuyor.
 2. Antioksidan özelliği sayesinde toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, bağışıklık sistemini güçlendirir.
 3. Beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar, hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır.
 4. Vücudun ve beynin daha canlı ve zinde olmasını sağlar.
 5. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterol ve tansiyonu dengede tutar.
 6. Kalp ritminin düzenli bir şekilde devam etmesine yardımcı olur.
 7. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.
 8. Afrodizyak etkisiyle hormonların düzenli üretilmesine olanak sağlar.
 9. Kansere yakalanma riskini düşürür. Kanserli hücrelerin büyümesini, çoğalmasını yavaşlatır.
 10. Menopozdaki kadınların hormonlarını dengeleyerek bu dönemi daha sağlıklı bir şekilde atlatmalarını sağlar.


Ginseng Nerede Satılır?

Ginseng genellikle çay olarak satılan bir bitkidir. Ginseng çayını eczanelerden, aktarlardan, büyüm marketlerden ve online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Ginsengi toz veya kök halinde satın almak istiyorsanız, bildiğiniz aktarları tercih edebilirsiniz. Önceden söylediğimiz gibi ginseng bitkisini güvenilir yerden almak oldukça önemlidir. Bu nedenle eczane ve güvenilir aktarları tercih edebilirsiniz.


Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginsengi çay olarak kullanacaksanız, genellikle paketin üzerinde kullanım talimatı yer alır. Pakette verilen talimatlara göre çayınızı demleyebilirsiniz. Ginsengi kök halinde kullanacaksanız, kökleri küçük küçük doğrayın veya rendeleyin. Bir fincan su kaynatın ve kaynayan suyu 5 dakika soğuması için bekletin. Kestiğiniz küçük kökleri veya ginseng tozunu bu suya ekleyerek 6 dakika demleyin. Ardından çayı tüketebilirsiniz. Ginsengi çay dışında nasıl kullanırım diyorsanız, farklı kültürlerde sebze ve et yemeklerine katıldığını söyleyebiliriz. Ancak bitkiyi doğru miktarda kullanmak oldukça önemli. Bu nedenle çay olarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.


Ginsengin Zararları Nelerdir, Yan Etkileri Var Mı?

Öncelikle her üründe olduğu gibi ginsengi kullanırken de aşırıya kaçmamanız gerektiğini hatırlatalım. Faydalarından yararlanmak için bu tür ürünleri fazla kullanmak, vücut dengesini bozar ve olumsuz sonuçlara neden olur. Her besinde olduğu gibi ginseng de ölçülü miktarda kullanılmalıdır.


NOT: Bunun dışında tansiyon hastaları, kronik hastalar, kalp ve damar rahatsızlığı olan kişiler ve alerjik bünyeye sahip olan bireylerin ginsengi kullanmadan önce mutlaka doktora danışması gerekir. Her ürünün kişi üzerinde gösterdiği etkileri farklıdır. Bu nedenle ginsengi ve başka herhangi bir ürünü kullanmadan önce doktora danışmanızı öneriyoruz.


Şunlara da göz atın;

 1. Papatya çayının faydaları nelerdir?
 2. Sarı kantaron yağı neye iyi gelir?
 3. Sumak nedir, faydaları nelerdir?
 4. Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?
 5. Bamya tohumu nasıl kullanılır?


Yeniliklerden haberdar olun!

Lezzet’ten sürekli haberdar olmak istiyorsanız e-posta adresinizi girerek kaydolun!