Ramazan Tatlıları: Hafif ve Pratik 35 Ramazan Tatlısı

Ramazan tatlıları nelerdir? Ramazan'da hangi tatlılar yenir? Sütlü, meyveli, hafif, pratik, çikolatalı ve şerbetli ramazan tatlılarını sizler için derledik. İşte, ramazana özel 35 tatlı tarifi
Ramazan Tatlıları: Hafif ve Pratik 35 Ramazan Tatlısı
22 Mart 2023, 15:04
Lezzet Trendleri

Ramazan'ın gelmesiyle birlikte yemeklere verilen önem bir hayli arttı. O çok sevilen iftar sofralarını, tatlısız geçirmek olmaz tabi. Özenle kurulan iftar sofraları için, ağzınızın tadına çok yakışacak ramazana özel tatlı tariflerini sizler için derledik. Listemizde sütlü tatlılardan meyvelilere, şerbetli tatlılardan pastalara birbirinden pratik tariflere yer verdik. İşte çayın yanına çok yakışacak, 35 farklı ramazan tatlısı tarifi:


Sütlü Ramazan Tatlıları

  1. Güllaç


Ramazan denildiğinde ilk akla gelen güllaç tatlısını, listemizin başına koyuyoruz. Ana malzemeleri süt, güllaç yaprağı ve gül suyu olan güllaç tatlısını; çilek, badem ve fıstık ile süsleyebilirsiniz.


  1. İrmik Helvası


Kalabalık sofralarda sık sık yer verilen irmik helvası da, listemizdeki yerini alıyor. Tatlı krizlerinizi giderecek nefis irmik helvasını, dondurma ve kaymak ile birlikte servis edebilirsiniz.


  1. Muhallebili Kadayıf Tatlısı


Tel kadayıf ve muhallebiyi bir araya getirdik ve iftar sofraları için özel bir sunum hazırladık. İftarda tıka basa doyduk diyenler için, hafifliği ile bilinen muhallebili kadayıf tatlısını öneriyoruz.


  1. Gerçek Sütlaç


Yoğun kıvamı ve şık sunumuyla sütlaç da, sütlü ramazan tatlıları arasında yer aldı. Ortalama 40 dakika da hazırlanan sütlaç tarifini, püf noktaları ve pişirme önerileriyle sizlerle paylaşıyoruz.


  1. Orijinal Trileçe


Bu ramazan bir farklılık yapalım dedik ve trileçeyi de listemize ekledik. Ana malzemeleri; inek, keçi ve manda sütü olan trileçeyi ne kadar sevdiğinizi biliyoruz. Evde kendi ellerinizle hazırlayabileceğiniz nefis karamel soslu trileçe tarifini mutlaka deneyin.


  1. Saray Sarması


Osmanlı sarayından günümüze kadar ulaşan saray sarması, ramazan ayında en çok aranılan tariflerden biridir. İsmini saray mutfağından alan saray sarması tarifini, notlarınız arasına eklemeyi unutmayın.


  1. Dondurmalı Ballı Güllaç 


Güllaca farklı dokunuşlar yapmak isterseniz bu tarifi mutlaka denemelisiniz. Bal ile tatlandırılan güllaç rafine şeker içermiyor. 


  1. Süt Helvası 


Bursa'nın meşhur tatlılarından süt helvası, yumuşak muhallebisi yanık üst kısmı ile oldukça lezzetlidir.Şerbetli Ramazan Tatlıları

  1. Padişah Yastığı


Osmanlı'dan günümüze miras kalan padişah yastığı tatlısı, krema, yumuşak kek ve şerbet ile hazırlanır. Görünümü ekmek kadayıfına benzeyen bu tatlı, bayram ve Ramazan ayının vazgeçilmezidir.


  1. Kemalpaşa Tatlısı