Kış Hastalıklarına Şifa Olacak 20 Farklı Bitki Çayı

Kış hastalıklarından korunmanızı sağlayacak, içinizi ısıtacak ve şifa olacak birbirinden pratik bitki çaylarını sizler için derledik. İşte, kış aylarında içmeniz gereken 20 farklı bitki çayı:
Kış Hastalıklarına Şifa Olacak 20 Farklı Bitki Çayı
27 Şubat 2023, 11:32

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte, kış mevsimine de yavaş yavaş giriş yapıyoruz. Havaların soğuması grip, nezle gibi kış hastalıklarının artmasına neden oluyor. İşte tam da böyle havalarda, içimizi ısıtacak çorbalar ve bitki çayları yardımımıza koşuyor. Hastalıklara karşı bağışıklığınızı güçlendirmek, sakinleşmek ve dinlenmek amacıyla evde kolayca yapabileceğiniz bitki çaylarını mutfağınızdan eksik etmemeniz gerektiğini hatırlatıyor, şifa olsun diyerek listemize başlıyoruz.

Önemli Not: Kronik rahatsızlığı olan kişiler, hamileler, emziren anneler ve alerjik bünyeye sahip olan kişiler, bitki çaylarını içmeden önce mutlaka doktora danışmalı, doktorun onay vermediği hiçbir ürün kullanılmamalıdır. 

İçinizi Isıtacak 20 Nefis Bitki Çayı

 1. Papatya Çayı

papatya çayı

Bitki çayı denildiğinde ilk akla gelen çaylardan biriyle listemize başlıyoruz. Su ve kurutulmuş papatya ile hazırlanan papatya çayını, bir tatlı kaşığı bal ile birlikte tüketebilirsiniz.

 1. Ayvalı Adaçayı

ayvalı adaçayı

Ada çayını, bu kez aromatik tadıyla denemeye ne dersiniz? Mevsimin en sevilen meyvelerinden biri olan ayva ile hazırlanan ada çayını, sıcak sıcak içebilirsiniz.

 1. Sumak Çayı

sumak çayı

Enfeksiyonlarla mücadele eden sumağı, bu kez bitki çayı yapımında kullandık. Yalnızca 4 malzemeyle hazırlanan bu çayı, 10 dakika gibi kısa bir sürede hazırlayıp afiyetle içebilirsiniz.

 1. Şifa Çayı

şifa çayı

Kuşburnu, ıhlamur, okaliptüs yaprağı, karanfil ve hibiskus ile hazırlanan bu çay, içeriğinde bol miktarda vitamin barındırır. Bal ve limon suyu eklenerek tüketilir.

 1. Zeytin Yaprağı Çayı

zeytin yaprağı çayı

Son yılların en popüler çaylarından biri olan zeytin yaprağı çayı, ara öğünlerde tüketilir. Kurutulmuş zeytin yaprakları ve sıcak su ile hazırlanır.

 1. Greyfurt Çayı

greyfurt çayı


Kış meyvelerinden biri olan greyfurt, bağışıklığı güçlendirir. Greyfurt suyu, bal ve yenibahar ile hazırlanan bu çay, vücudun hastalık direncini arttırabilir.

 1. Yasemin Çayı

yasemin çayı

Yasemin çiçeği, karanfil ve bal ile hazırlanan bu çay, portakal kabukları ile aromalandırılır. Ortalama 10 dakikada hazırlanır, demlendikten sonra sıcak sıcak içilir.

 1. Zencefilli Ballı Çay

zencefilli ballı çay

Hastalıklardan korunmak için en çok önerilen besinlerden biri de, zencefildir. Taze zencefil ve bal ile hazırlanan bu çayı içerisinde limon sıkarak tüketebilirsiniz.

 1. Aşk Çayı

aşk çayı

Kurutulmuş nar çiçeği, elma, kuşburnu, portakal, limon kabuğu, kurutulmuş gül ve vanilya ile hazırlanan aşk çayı, kış aylarında tüketilebilecek çaylardan biridir. Ancak içerisindeki malzemelerden herhangi birine alerjiniz varsa, kesinlikle tüketmemeniz gerekir. 

 1. Egzotik Çay

egzotik çay


İsminden anlaşıldığı üzere ananas, mango, yaban mersini, kızılcık gibi egzotik meyvelerle hazırlanır. İsteğe göre vanilya ve yıldız anason eklenebilir.

 1. Narlı Çay