Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Rooibos çayı nedir, ne işe yarar? Rooibos çayının faydaları nelerdir? Evde rooibos çayı nasıl yapılır ve nasıl tüketilir? İşte, zayıflamaya yardımcı olan rooibos çayının faydaları ve kullanımı:
Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?
28 Temmuz 2021, 15:04

Rooibos çayı, Güney Afrika'nın küçük dağlık bölgesi olan Cederberg'de yetişmektedir. Kökeni çok eskilere dayanan bu bitki, eski zamanlarda ilaç yapımında kullanılırdı. Kendine has bir aromaya sahip olan bu bitki, henüz yeşilken toplanmaya başlar. Fermantasyon işlemlerinden geçirildikten sonra ise rengi kırmızı ve kahverengiye döner. Yetiştirilme alanı oldukça dar olan rooibos çayı, ABD, Çin ve Avustralya gibi ülkelerde de yetiştirilmeye çalışmış, ancak başarısız olmuştur. Peki, rooibos çayı neye iyi gelir? İşte, rooibos çayının faydaları ve kullanımı:


Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir?

 1. Rooibos çayı, kanserli hücreleri vücuttan uzak tutmasıyla bilinir.
 2. Cilt hücrelerini onarır ve hasar gören hücrelerin daha hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 3. Soğuk rooibos çayını peeling yapımında kullanarak, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.
 4. Karaciğer yağlanmasını önler ve karaciğerin fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar.
 5. Kan şekerinin yükselmesini önler.
 6. Sindirim sistemini rahatlatır. Yemekten sonra oluşan hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunları giderir.
 7. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 8. Kan dolaşımını dengelediği için, baş, kemik, kas, diş ve eklem ağrılarını hafifletir.
 9. Kasların gevşemesini ve vücudun rahatlamasını sağlar. Antidepresan görevi görür.
 10. Vücutta biriken ödemlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.
 11. Kemikleri güçlendirir ve kas ağrılarını hafifletir.
 12. Rooibos çayı, kilo verme sürecine destek olur.
 13. Rooibos çayı sade bir şekilde tüketildiğinde 0 kalori değerindedir. Bu yüzden zayıflama sürecine yardımcı olur.


Rooibos Çayı Nasıl Hazırlanır?

Rooibos çayı hem toz, hem de poşet çay şeklinde aktarlarda ve büyük marketlerde satılmaktadır. Poşet çay olarak tüketecekseniz, klasik bitki çaylarında olduğu gibi kaynar suyun içinde 4-5 dakika bekletmeniz yeterlidir. Eğer açık olarak aldıysanız, 1 kupa içme suyunu kaynatın. Su kaynadığında içerisine 1 tatlı kaşığı rooibos çayı ekleyin ve 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Ardından çayın çöplerini süzün ve için. Dilerseniz, az miktarda süt ve şeker ilave edebilirsiniz.


Rooibos Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Rooibos çayının, mide asidi dengesini bozmaması için tok karna içilmesi önerilir. Özellikle yemeklerden sonra içerek sindirimin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Gece yatmadan önce bir fincan rooibos çayı içmek, uykuya daha kolay dalmanızı sağlayacaktır. Rooibos çayı günde en fazla 1 fincan tüketilmelidir. Aşırı tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


Not: Eğer ilaç kullanıyorsanız veya bir ameliyata girecekseniz, rooibos çayını doktorun onayı olmadan tüketmemeniz gerekir.


Rooibos Çayı Zayıflatır Mı?

Rooibos çayı, tek başına zayıflamanızı sağlayacak bir besin değildir. Ödem atmaya ve zayıflama sürecine yardımcı olur. Yağ yakmayı hızlandırdığı için diyet listesine ek olarak tüketilebilir.


Rooibos Çayının Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

Her besinde olduğu gibi rooibos çayının fazla tüketilmesi de sağlık için çok zararlıdır. Rooibos çayı aşırı tüketildiğinde demir emilimini önler. Bu durum demir eksikliği yaşamanıza yol açabilir. Aynı zamanda bazı bireylerde mide bulantısı ve baş dönmesi gibi yan etkiler görülebilir.


Önemli Not: Ciddi ve kronik rahatsızlığı olan kişiler, her gün düzenli ilaç kullananlar, hamileler, emziren anneler ve alerjik bünyeye sahip olan kişiler, rooibos çayını tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalı, doktorun onaylamadığı hiçbir ürün bilinçsizce kullanılmamalıdır.


Şunlara da göz atın;

 1. Kekik çayının faydaları nelerdir?
 2. Melisa çayı ne işe yarar?
 3. Karanfil çayı neye iyi gelir?
 4. Sumak çayı nasıl yapılır?
 5. Zeytin yaprağı çayı faydaları nelerdir?
Kategoriler

Benzer Yazılar

Lezzet Logo